Jest porozumienie między związkami i zarządem KGHM

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-10-2005, 17:10

Podpisaniem porozumienia przewidującego wypłatę dodatkowej nagrody dla załogi KGHM Polska Miedź SA zakończyły się w poniedziałek negocjacje w tej sprawie pomiędzy związkami zawodowymi, działającymi w koncernie, a zarządem spółki - poinformował PAP rzecznik prasowy firmy Dariusz Wyborski.

Podpisaniem porozumienia przewidującego wypłatę dodatkowej nagrody dla załogi KGHM Polska Miedź SA zakończyły się w poniedziałek negocjacje w tej sprawie pomiędzy związkami zawodowymi, działającymi w koncernie, a zarządem spółki - poinformował PAP rzecznik prasowy firmy Dariusz Wyborski.

Dodał, że każdy pracownik otrzyma do 5 listopada 2005 r. dodatkową pensję w wysokości swojego średniego miesięcznego wynagrodzenia. Według Wyborskiego, realizacja dodatkowej nagrody będzie kosztować spółkę ok. 100 mln zł. Związkowcy domagali się jej za bardzo dobre wyniki produkcyjne i finansowe osiągane w tym roku przez KGHM.

"Równocześnie Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM), który jako jedyny znajdował się w sporze zbiorowym z zarządem spółki, zakończył prowadzenie sporu" - powiedział PAP wiceprzewodniczący ZZPPM Leszek Hajdacki.

Zgodnie z podpisanym w poniedziałek porozumieniem strony ustaliły, że powrócą do rozmów dotyczących drugiego postulatu wysuwanego przez związki, tj. indywidualnych podwyżek dla 1/3 załogi (tzw. przeszeregowań). "Negocjacje tej kwestii mamy wznowić w trakcie rozmów dotyczących ustalania wskaźnika wzrostu wynagrodzeń na przyszły rok" - wyjaśnił Hajdacki.

W negocjacjach, które trwały od tygodnia, brali udział przedstawiciele wszystkich central związkowych działających w koncernie, w tym Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego (ZZPPM) i Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność.

KGHM trwał ponadto spór zbiorowy pomiędzy pracodawcą a ZZPPM. Podstawą jego wszczęcia było niezrealizowanie przez koncern czterech postulatów wysuwanych przez ten związek.

"Najważniejsze z żądań dotyczyło wypłaty dla załogi dodatkowej nagrody za bardzo dobre wyniki produkcyjne osiągane przez Polską Miedź, dlatego z momentem realizacji tego postulatu podpisaliśmy porozumienie kończące spór. Tym bardziej że pracodawca zapewnia kontynuowanie rozmów w sprawie podwyżek oraz pozostałych dwóch żądań" - wyjaśnił Hajdacki.

Związkowcy domagali się doinwestowanie spółek grupy kapitałowej KGHM Polska Miedź SA oraz zmiany w zakładowym układzie zbiorowym pracy.

Przeciętna miesięczna płaca w koncernie w 2005 roku kształtuje się na poziomie 6,3 tys. zł brutto i jest wyższa od ubiegłorocznej o 13 proc.

Zarząd KGHM przewiduje, że spółka osiągnie w tym roku zysk netto w wysokości 1 mld 920 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane