Czytasz dzięki

Jest postulat, aby udziały sprzedawać online

opublikowano: 20-05-2020, 22:00

Elektroniczna forma obrotu udziałami spółki będzie bezpieczna i przyniesie oszczędności — przekonują autorzy apelu o stworzenie takiej możliwości.

Należy znowelizować art. 180 par. 1 kodeksu spółek handlowych i dopuścić do zbywania udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.) elektronicznie, stosując przy tym kwalifikowany e-podpis, podpis zaufany albo osobisty. Z takim postulatem wyszły wspólnie Fundacja Polska Przyszłości — Instytut Libertatis oraz Kancelaria Gawroński & Partners. To jedna z propozycji probiznesowej zmiany kodeksu zgłoszonych podczas konsultacji prowadzonych przez Rzecznika MŚP.

W ocenie fundacji i kancelarii wykorzystanie wspomnianych form podpisu dla zbycia udziałów powinno ułatwić przepływ kapitału w trudnej sytuacji w związku z pandemią COVID-19. Konieczność osobistego stawienia się przed notariuszem utrudnia bowiem obrót gospodarczy, w tym rozwój internetowych platform crowdfundingowych.

— Prostsze formalności pozwalają oszczędzić czas i wykorzystaćgo do innych celów, na przykład budowania wartości firmy — mówi Stanisław Wojtera, prezes fundacji.

Obecnie aby zbyć lub zastawić udziały, należy zachować formę pisemną z podpisami notarialnie poświadczonymi. Tego wymaga wspomniany przepis. Natomiast spółki zawiązane przy wykorzystaniu elektronicznego wzorca umowy udostępnianego przez Ministerstwo Sprawiedliwości (MS) — czyli zakładane online — mogą do takich operacji stosować rozwiązania cyfrowe. Według autorów postulowanych zmian nie zagrażają one bezpieczeństwu obrotu prawno-gospodarczego. Przypominają, że wymóg formy pisemnej i wizyty w kancelarii notarialnej wprowadzony w 2000 r. był wtedy uzasadniony — z uwagi na potrzebę uzyskania pewności, kto, kiedy i jakie oświadczenie złożył.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Obecnie są już dodatkowe możliwości ustalenia takich kwestii, do zastosowania z domu i bez udziału notariusza, a podpisy mające postać elektroniczną i odpowiednio chronione są już dopuszczone przez ustawodawcę dla wielu czynności. Pozwalają na bezpieczną weryfikację danych i są powszechne, co jest ich niewątpliwą zaletą. Przy ich użyciu można m.in. złożyć deklarację podatkową, podpisać i złożyć sprawozdanie finansowe lub z działalności zarządu. W konsekwencji, zdaniem Stanisława Wojtery oraz Piotra Biernatowskiego, adwokata i partnera w Kancelarii Gawroński & Partners, nie ma przeszkód, aby zrównać proponowane formy z obowiązującą pisemną. Według nich odpowiadałoby to ponadto potrzebom dynamicznie zmieniającego się rynku. Proponowana nowelizacja przyniosłaby korzyści szczególnie teraz, w dobie pandemii, przez utrzymanie swobodnego przepływu kapitału i obrotu prawno-gospodarczego udziałamiw spółkach z o.o. Natomiast niezależnie od aktualnej sytuacji oznacza oszczędność czasu i pieniędzy oraz łatwiejszy obrót udziałami między osobami znacznie od siebie oddalonymi.

— Spółki z o.o. są bardzo popularną formą prowadzenia działalności. Dopuszczenie elektronicznych form zbywania udziałów odciąży przedsiębiorców ze zbędnych formalności. Jestem ponadto przekonany, że łatwość dokonywania inwestycji bez wychodzenia z domu pomoże też w rozwoju branży crowdfundingu, między innymi poprzez otwarcie jej na inwestorów z zagranicy — mówi Piotr Biernatowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane