Jest szansa na porozumienie pomiędzy lekarzami a dyrekcją ICZMP

PAP
opublikowano: 23-07-2007, 16:44

W poniedziałek po południu w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi doszło do spotkania komitetu strajkowego z dyrekcją szpitala. Marek Nadolski z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w uważa, że jest szansa na porozumienie.

"Rozmawiamy cały czas o sprawach finansowych. Wszystko idzie w dobrym kierunku i jest szansa na porozumienie. Być może w najbliższych dniach przerwiemy strajk. We wtorek lub w środę dojdzie do kolejnego spotkania", powiedział w rozmowie z PAP Nadolski. Według niego, wszystkie kliniki i oddziały ICZMP pracują normalnie, a nie jak na ostrym dyżurze.

"Strajk głodowy nie przyniósł na razie żadnych rezultatów, dlatego zdecydowaliśmy się na inną formę protestu. Lekarze nie wypisują dokumentów dla Narodowego Funduszu Zdrowia" - powiedział PAP Nadolski. W poniedziałek PAP nie udało się skontaktować z dyrekcją ICZMP.

W ubiegły wtorek minister zdrowia Zbigniew Religa ocenił, iż konsekwencją strajku w służbie zdrowia jest brak pieniędzy na płace, a w rezultacie upadłość szpitali. Zapowiedział, że jednym ze szpitali, który nie będzie istniał w dotychczasowej formie, jest ICZMP w Łodzi. Ma on zostać zlikwidowany, a szpital połączony z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi.

W piątek list otwarty wystosowali do ministra zdrowia szefowie klinik i zakładów ICZMP. Ich zdaniem, trudna sytuacja ekonomiczna placówki nie jest następstwem strajku lekarzy, lecz wynikiem wieloletnich zaniedbań. Podkreślili, że są zwolennikami połączenia Uniwersytetu Medycznego i Instytutu, które jednak -ich zdaniem - powinno się dokonać na zasadzie pełnego partnerstwa obu placówek.

Jak poinformowano w poniedziałek PAP w Wojewódzkim Centrum Zdrowia Publicznego (WCZP), ze strajku głodowego zrezygnowało dwóch medyków ze szpitala w Piotrkowie Tryb. Obecnie na terenie województwa łódzkiego w tej formie protestu nie bierze udziału żaden lekarz. Natomiast w akcji strajkowej uczestniczy nadal 31 na 52 szpitale. Większość z nich pracuje jak na ostrym dyżurze. Pod koniec czerwca część lekarzy rozpoczęła głodówkę. W kulminacyjnym momencie protest głodowy prowadzony był w 17 szpitalach. Niektóre szpitale m.in. im. Pirogowa w Łodzi oraz w Tomaszowie Maz. przerwały protest polegający na nie wypisywaniu dokumentów do NFZ. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Jest szansa na porozumienie pomiędzy lekarzami a dyrekcją ICZMP