Jordan: recesja może dotknąć również szwajcarską gospodarkę

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-09-2022, 09:51
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Thomas Jordan, przewodniczący Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) uważa, że co prawda prognozy instytucji nie zakładają wystąpienia recesji, jednak nie można w pełni wykluczyć takiego zagrożenia, informuje Reuters.

Thoman Jordan, Szwajcarski Bank Narodowy (SNB)
Thoman Jordan, Szwajcarski Bank Narodowy (SNB)
DENIS BALIBOUSE / Reuters / Forum

W wywiadzie dla gazety Bilck, szef szwajcarskiego banku centralnego podkreślił, że perspektywy na 2023 r. są bardzo mgliste i niepewne, a obraz może się jeszcze bardziej pogorszyć.

Ryzykiem jest dalszy wzrost cen energii, zagrożeniem będzie też potencjalne pogorszenie się koniunktury za granicą czy też ponowne uderzenie pandemii – powiedział Jordan.

Dodał, że „…wszystko to miałoby bardzo negatywny wpływ. I wtedy nie można już całkowicie wykluczyć możliwości, że gospodarka światowa, a tym samym również gospodarka szwajcarska, może popaść w recesję”.

W miniony czwartek (22.09) SNB podniósł benchmarkową stopę procentową o 75 punktów bazowych do 0,5 proc. kończąc tym samym trwającą ponad 7,5 roku erę ujemnych stóp procentowych.

Wcześniej w czerwcu stawka podniesiona została o 50 pb z -0,75 proc. i była to pierwsza podwyżka stóp w Szwajcarii od 15 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane