JP Morgan: cięcie podatków da tylko 200 tys. miejsc pracy w USA

opublikowano: 14-12-2017, 21:10
aktualizacja: 14-12-2017, 21:11

Ekonomiści JP Morgan i prezes tego banku mocno różnią się w prognozie liczby miejsc pracy, którą gospodarka USA stworzy dzięki planowanej obniżce podatków.

Jamie Dimon, prezes JP Morgan przekonywał w październiku, że obniżka podatku od dochodów firm z 35 proc. do 20 proc. spowoduje powstanie w amerykańskiej gospodarce 2 mln dodatkowych miejsc pracy. Tymczasem w opublikowanym właśnie raporcie Michael Ferolli, główny ekonomista ds. USA w JPMorgan prognozuje, że reforma podatków przyczyni się do powstania tylko ok. 200 tys. miejsc pracy. Przewiduje także, że jej efektem będzie dodatkowe 0,25 pkt. procentowego wzrostu gospodarczego w przyszłym roku. To wyraźnie mniej niż 1 pkt. procentowy, zapowiadany przez Biały Dom.

Rzecznik prezesa JP Morgan zapytany o rozbieżność prognoz prezesa i ekonomistów pracujących w jego banku tłumaczył, że Jamie Dimon „nie przewidywał tworzenia miejsc pracy miesiąc temu i nie przewiduje tego obecnie”. Przekonywał, że Dimon odwoływał się do opinii firmy konsultingowej EY, która wskazywała na badania mówiące iż stawka 20 proc. podatku może pomóc powstać do 2 mln miejsc pracy. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane