JP Morgan obniżył prognozy wzrostu USA, oczekuje „miękkiego lądowania”

opublikowano: 19-05-2022, 06:32
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Największy amerykański bank spodziewa się niższego tempa wzrostu gospodarczego w USA w drugim półroczu i w 2023 roku, które pozwoli na “miękkie lądowanie” gospodarki, informuje Bloomberg.

Ekonomiści JP Morgan Chase tłumaczą obniżkę prognoz wpływem na gospodarkę spadków na rynkach akcji, wzrostem oprocentowania kredytów hipotecznych i umocnieniem dolara. Wskazali także na niedawną deklarację szefa Fed o gotowości podwyższania stóp dopóki spadek inflacji nie stanie się „jednoznaczny i przekonujący”. Zwrócili także uwagę, że Jerome Powell zasygnalizował potrzebę hamowania wzrostu przez bank centralny.

- To przekonuje nas, że wzrost PKB spadnie poniżej potencjalnego tempa w nadchodzących kwartałach – głosi raport banku.

Bloomberg przypomina, ze potencjalne tempo wzrostu przyjmowane przez Fed oraz wielu prywatnych ekonomistów szacowane jest na 1,8-2,0 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Ekonomiści JP Morgan obniżyli prognozę wzrostu PKB USA w drugim półroczu z 3 proc. do 2,4 proc. Prognoza dla pierwszej połowy 2023 roku została zredukowana z 2,1 proc. do 1,5 proc., a dla drugiej z 1,4 proc. do 1,0 proc.

Autorzy raportu wskazują, że spodziewane spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego będzie powodować stopniowy wzrost bezrobocia w dalszej części obecnego roku, co zmniejszy presję płacową.

- Mówiąc krótko, prognozujemy miękkie lądowanie, ale jesteśmy świadomi, że taki wynik rzadko (jeśli kiedykolwiek) się pojawił – głosi raport banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane