Czytasz dzięki

JPMorgan AM: za wcześnie na ujemne stopy w USA

opublikowano: 18-05-2020, 17:08

Zdaniem zarządzających JPMorgan Asset Management, jest za wcześnie na wprowadzenie ujemnych stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, choć handlujący wyceniają już ich wdrożenie w przyszłym roku.

Za trzy, cztery lata, jeśli gospodarka będzie nadal w bardzo słabym stanie, być może Rezerwa Federalna (Fed) mogłaby rozważyć ujemne stopy – twierdzi Seamus Mac Gorain, szef globalnych stóp procentowych z londyńskiego oddziału JPMorgan, który to bank  zarządzająca inwestycjami w wysokości 1,7 bln USD.

Zobacz więcej

JPMorgan

Reuters/Forum

Wyjaśnia, że Fed obecnie bardziej skupia się na bilansie i na swoich narzędziach niż na ujemnych stopach.

W ostatnich dniach Jerome Powell, przewodniczący Fed i kilku innych przedstawicieli amerykańskich władz monetarnych  odrzucili sugestię wprowadzenia ujemnych stóp, kwestionując przydatność takiego rozwiązania. 

Tymczasem rynki futures wyceniają to, co się stanie, z kontraktami na stopę funduszy Fed pokazującymi zakłady na ruch w ujemne obszary w drugim kwartale 2021 r.

Mac Gorain podkreśla, że oficjele z Fedi biorą pod uwagę koszt ujemnych stóp i ich  wpływ na sektor bankowy. Podkreśla, że większość sygnałów płynących z banków centralnych sugeruje, że na razie może być odwrotnie.

EBC miał kilka okazji do ponownego obniżenia stóp procentowych i jeszcze tego nie zrobił i to samo można powiedzieć o Banku Japonii – wyjaśnia Mac Gorain.

JPMorgan Asset faworyzuje 10-letnie amerykańskie obligacje, ponieważ nadchodząca globalna recesja powoduje wzrost popytu na najbezpieczniejszy dług państwowy. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane