JPMorgan: ropa zejdzie znów do 50 USD

opublikowano: 29-03-2018, 14:19
aktualizacja: 29-03-2018, 14:31

Zdaniem banku inwestycyjnego J.P. Morgan, poprawa wydajności ze strony największych światowych firm i krajów produkujących ropę, wraz ze wzrostem wydobycia surowca z łupków w USA, sprawi, że ceny ropy ponownie zejdą do poziomu około 50 USD za baryłkę.

Christian Malek, szef badań rynków ropy i gazu w regionie EMEA w JP Morgan, twierdzi, że cena "wyjścei na swoje" - w przypadku, gdy tylko uda się pokryć swoje koszty - dla krajów OPEC i dużych firm energetycznych będzie się kierować ponownie w stronę 50 USD za baryłkę do końca przyszłego roku. Wyjaśnił, że obecna cena mieści się średnio w przedziale 60 USD za baryłkę, w tym dla takich krajów, jak Arabia Saudyjska, Irak czy Kuwejt.

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. Bloomberg

Bank uważa, że dojdzie do pojedynku między 14-toma członkami OPEC, a wielkimi koncernami naftowymi, który wkrótce doprowadzi do „błędnego koła” dla cen ropy, a w perspektywie średnioterminowej ceny mogą cofnąć się do  niskich poziomów 50 USD. 

Wszystko grawituje w stronę 50 USD za baryłkę – twierdzi Malek.

Dodaje, że chociaż poprawa standardów wydajności wśród dużych koncernów naftowych była jedną z głównych presji na obniżenie ceny „wyjścia na swoje”, najbardziej destrukcyjny wpływ prawdopodobnie nadal będzie skutkiem rosnącego wydobycia surowca z łupków w USA.

Od połowy ubiegłego roku ceny ropy wzrosły o ponad 35 procent, a cena ropy Brent gwałtownie wzrosła powyżej 70 USD za baryłkę, zanim w środę spadła poniżej psychologicznie ważnego oporu.

Głównym czynnikiem cenowym była redukcja podaży ze strony głównej grupy produkującej ropę OPEC i Rosji, która zaczęła wstrzymywać produkcję w styczniu ubiegłego roku. Cięcia produkcyjne dokonane przez OPEC i 10 innych sojuszniczych producentów, które mają trwać do końca 2018 r., mają na celu usunięcie nadpodaży dostaw  i rezerw i podniesienie cen.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu