Jurek: na początku sierpnia decyzja w sprawie komisji ds. mediów

Polska Agencja Prasowa SA
26-07-2006, 19:18

Marszałek Marek Jurek powiedział, że decyzja w sprawie wprowadzenia pod obrady Sejmu projektów uchwał w sprawie powołania sejmowej komisji śledczej ds. mediów zapadnie na początku sierpnia, po konsultacjach z wicemarszałkami.

Marszałek Marek Jurek powiedział, że decyzja w sprawie wprowadzenia pod obrady Sejmu projektów uchwał w sprawie powołania sejmowej komisji śledczej ds. mediów zapadnie na początku sierpnia, po konsultacjach z wicemarszałkami.

Premier Jarosław Kaczyński uważa, że jeśli opozycja będzie w dalszym ciągu chciała powołania komisji ds. mediów, komisja ta prawdopodobnie powstanie.

W Sejmie złożono dwa projekty uchwał powołujących nowe komisje śledcze.

PiS chce powołania komisji do zbadania "naruszeń wolności słowa, mediów i dziennikarzy oraz prawa społeczeństwa do rzetelnej informacji w latach 1990-2006". PO chce komisji do zbadania sprawy inwigilacji dziennikarzy "Rzeczpospolitej".

LPR nie zgadza się, aby szefem komisji śledczej ds. mediów, która miałaby zbadać wpływ specsłużb na dziennikarzy w ostatnich 16 latach, został poseł PiS Jacek Kurski. O tym, że PiS nosi się z zamiarem wystawienie właśnie takiego kandydata informowały w ostatnim czasie media.

Wiceszef Ligi Wojciech Wierzejski powiedział wręcz, że Kurski jest "ostatnią osobą", która nadaje na przewodniczącego takiej komisji. Wierzejski uważa, że skoro PiS kieruje komisją ds. banków, to LPR powinna wyznaczyć szefa komisji medialnej. Jako potencjalnych kandydatów wymienił posłów Ligi: Krzysztofa Bosaka i Daniela Pawłowca.

Dopytywany przez dziennikarzy, dlaczego szefem komisji nie mógłby być przedstawiciel Samoobrony, Wierzejski przypomniał, że partia Andrzeja Leppera zgłosiła projekt komisji śledczej w sprawie prywatyzacji polskich hut stali. "Mam nadzieję, że Samoobrona ma kandydata na przewodniczącego tej komisji" - zaznaczył.

Ocenił też, że komisja śledcza ds. mediów, miałaby zbadać nie tyle nieprawidłowości w funkcjonowaniu mediów, ale w procesie ich prywatyzacji. "Co do tego jesteśmy zgodni (z PiS)" - zaznaczył Wierzejski.

Kurskiego w roli szefa komisji ds. mediów nie wyobraża sobie PO. "Jeżeli ktoś zawodowego kłamcę, prowokatora, insynuatora, człowieka od brudnej roboty chce postawić na czele komisji śledczej, to znaczy, że chce ją zniszczyć, sprawić, aby nie mogła ona służyć żadnemu dobremu celowi" - skomentował informacje medialne lider PO Jan Rokita na środowej konferencji prasowej.

Poparcia Kurskiego nie wykluczył wiceszef Samoobrony Stanisław Łyżwiński. W rozmowie z PAP argumentował, że Kurski ma duże doświadczenie w pracy z mediami. Według marszałka Jurka, Kurski to dobry kandydat na pracę w tej komisji. "Czy zostanie jej szefem zależeć będzie od samej komisji" - dodał.

Pomysł na komisję śledczą ds. mediów pojawił się w marcu, kiedy "Newsweek" opisał akta śledztwa sprzed pięciu lat, wszczętego na polecenie ówczesnego prokuratora krajowego Zbigniewa Wassermanna i ministra sprawiedliwości L. Kaczyńskiego. Według tygodnika, "kazali oni tropić dziennikarzy +Rzeczpospolitej+" Annę Marszałek i Bertolda Kittela.

"Jeżeli chodzi o komisję ds. mediów (...) to tego rodzaju propozycję składała opozycja. Jeżeli opozycja będzie chciała w dalszym ciągu kontynuować te usiłowania, to my też chcielibyśmy coś zbadać i prawdopodobnie wyjdzie z tego komisja" - powiedział premier na środowej konferencji prasowej.

Komisja ds. mediów jest, według marszałka Marka Jurka, jednym z faworytów w tzw. śledztwach parlamentarnych. "Jest jeszcze pomysł zbadania przez Sejm historii Narodowych Funduszy Inwestycyjnych i tego, jaki miały wpływ one na funkcjonowanie przedsiębiorstw" - powiedział marszałek PAP.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Jurek: na początku sierpnia decyzja w sprawie komisji ds. mediów