Jutro decyzje w sprawie cięć w światowym serwisie BBC

Polska Agencja Prasowa SA
24-10-2005, 19:48

Centrala BBC w Londynie ogłosi we wtorek decyzję w sprawie zmian w swym światowym serwisie, jednak w poniedziałek biuro prasowe BBC nie chciało jeszcze potwierdzić doniesień o zamiarach likwidacji m.in. polskiej sekcji serwisu.

Centrala BBC w Londynie ogłosi we wtorek decyzję w sprawie zmian w swym światowym serwisie, jednak w poniedziałek biuro prasowe BBC nie chciało jeszcze potwierdzić doniesień o zamiarach likwidacji m.in. polskiej sekcji serwisu.

Według mediów, likwidując 13 z 43 sekcji językowych BBC World chce pozyskać pieniądze na utworzenie arabskiej telewizji, która byłaby konkurencją dla katarskiej Al-Dżaziry. 

"BBC World Service dyskutuje o tych sprawach (propozycjach zmian) zarówno wewnętrznie jak i ze swymi udziałowcami. Ostateczne decyzje zapadają. Jutro (we wtorek) je ogłosimy po poinformowaniu pracowników" - oświadczyło biuro prasowe BBC w odpowiedzi na pytanie PAP.

Nieoficjalne doniesienia o planach likwidacji kilkunastu, głównie środkowoeuropejskich oddziałów BBC World, w tym polskiego i czeskiego, pojawiają od pewnego czasu się w mediach brytyjskich, a w poniedziałek informację podał polski Presserwis.

Według udostępnionego PAP komunikatu biura prasowego, BBC uważa, że zmieniający się "krajobraz polityczny i medialny w wielu regionach świata" oraz "potrzeby słuchaczy" wymagają rewizji obecnej oferty obejmującej 43 serwisy językowe.

"BBC wierzy, że pilnie potrzebne jest utworzenie  arabskiej telewizji" - wynika z komunikatu na temat dyskusji o zmianach w światowym serwisie.

Jednak w ubiegłym roku brytyjski rząd odmówił sfinansowania takiego przedsięwzięcia, dlatego BBC zastanawia się, jak może zrealizować swe plany z obecnie dostępnych funduszy.

Dziennik "Daily Telegraph" napisał niedawno, że na utworzenie arabskiej telewizji BBC potrzebuje 25 mln funtów.

W ubiegłym miesiącu Al-Dżazira zwerbowała długoletniego i jednego z najbardziej znanych dziennikarzy telewizyjnych BBC Davida Frosta.

Światowy serwis BBC jest finansowany przez brytyjskie MSZ i obejmuje swym zasięgiem 149 mln słuchaczy. W ostatnich latach serwis inwestował w nowe technologie i ma bogatą witrynę internetową. Jednak jego liczba słuchaczy, zwłaszcza w krajach europejskich, stale spada.

Anna Widzyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Jutro decyzje w sprawie cięć w światowym serwisie BBC