Czytasz dzięki

Kandatki do tytułu Kobiety Biznesu 2013 w plebiscycie czytelników

DI
opublikowano: 13-11-2013, 00:00

Zagłosuj na najlepszą

Ilona Antoniszyn-Klik

wiceminister gospodarki

Odpowiada m.in. za ściąganie do Polski inwestycji zagranicznych i promocję gospodarki. W tym roku odniosła kilka sukcesów. Specjalne strefy ekonomiczne zostały wydłużone do 2026 r., czemu od dwóch lat sprzeciwiało się Ministerstwo Finansów. Udało się jej też zakończyć blokadę na ich poszerzenie. Wiceminister okazała się zręcznym graczem, choć trochę pomogła jej sytuacja gospodarcza, np. zwolnienia w fabryce Fiata na początku tego roku. Ważna była też polityka, bo wybory parlamentarne w 2015 r. to dla rządu powód, by w przyszłym roku obwieścić jak najwięcej sukcesów, np. dużych inwestycji. Oby przy okazji udało się jej wprowadzić kilka zmian, których efekty będą odczuwalne także po wyborach.

Elżbieta Bieńkowska

minister rozwoju regionalnego

Nikt tak nie mnoży przez dzielenie. Sprawnie rozdziela i wykorzystuje unijną pulę przeznaczoną dla Polski. Mimo że to jeden z największych krajowych budżetów, udało się go prawie w pełni zrealizować, i to bez większych niedociągnięć. Skutecznie wykorzystywane granty zmieniają polską gospodarkę. Sprawne dzielenie funduszy doceniła także Unia Europejska, przyznając Polsce na nową perspektywę budżetową na lata 2014-20 większą pulę niż w obecnej. Teraz resort Elżbiety Bieńkowskiej pracuje nad przygotowaniem programów dla nowej perspektywy.

Małgorzata Kołakowska

prezes ING BSK

Jedyna kobieta na stanowisku prezesa w banku komercyjnym, co samo w sobie jest już uzasadnieniem jej kandydatury, a trzeba dodać, że w tym zmaskulinizowanym bankowym światku utrzymuje się na stanowisku już drugą kadencję. Holendrzy z ING, inwestora w Banku Śląskim, nie trzymają jej na tej posadzie ze względu na kwestię parytetu płci, aczkolwiek grupa jest bardzo na nią wyczulona, ale za sposób zarządzania i efekty. Bank jest jedną z najstabilniejszych instytucji finansowych na rynku, wyróżnia się dobrymi wynikami, innowacyjnymi rozwiązaniami, ciekawym i spójnym sposobem komunikacji z klientami i wykraczającą daleko poza krajowy standard uwagą przywiązywaną do odpowiedzialnego prowadzenia biznesu (CSR).

Bożena Lublińska-Kasprzak

prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Szefowa instytucji grającej główne skrzypce w zarządzaniu unijnymi funduszami dla firm sprawnie wydatkuje pieniądze na projekty realizowane przez polskich przedsiębiorców. Wprowadziła w naborach z dotacjami wiele uproszczeń. Jej instytucja zakontraktowała niemal 30 mld zł, czyli prawie całą pulę przeznaczoną na lata 2007-13. Konkursy dla firm są już na ukończeniu, teraz sprawuje pieczę nad wypłacaniem pieniędzy i rozliczaniem projektów. Na razie robi to efektywnie i bez uchybień.

Ewa Misiak

prezes Baby & Care

Pracująca mama, która chce ułatwić życie innym pracującym mamom. Ewa Misiak to już nie tylko żona Tomasza Misiaka, lecz bizneswoman na całego. A tych, niestety, mamy jak na lekarstwo. Wykorzystując należącą do męża agencję zatrudnienia Work Service, Ewa Misiak zbudowała ogólnopolską sieć niań, guwernantek i opiekunek. Pracujący rodzice lub ich firmy mogą za jej pośrednictwem legalnie zatrudnić panią do opieki dla swojego potomstwa, a nawet wynająć pielęgniarkę. Ponadto pani prezes marzy się, żeby wyciągnąć z szarej strefy 300 tys. kobiet pracujących jako opiekunki do dzieci. Cel szczytny, opiekuńczo-medyczny biznes też.

Magdalena Nawłoka

wiceprezes grupy Allianz Polska

Jej transfer z zarządu Generali do zarządu grupy Allianz był jednym z najważniejszych w branży ubezpieczeniowej. Zostawiła Generali w znakomitej kondycji i postawiła na nowe wyzwanie, jakim będzie porządkowanie biznesu ubezpieczeniowego firmy Allianz w Polsce. Potrzebuje ona nowego impulsu rozwojowego i Magdalena Nawłoka niewątpliwie nim będzie. Ponadto warto podkreślić, że „Business Insurance”, jeden z najstarszych amerykańskich tygodników ubezpieczeniowych, uhonorował ją tytułem Woman to Watch, przyznanym 25 kobietom z całego świata, których kariery warto śledzić.

Wanda Rapaczyńska

prezes Agory

W lipcu, po sześciu latach przerwy, wróciła na fotel prezesa. Od tej chwili kurs spółki wzrósł o ponad 40 proc., choć segment prasowy Agory wciąż traci przychody w dwucyfrowym tempie. Wanda Rapaczyńska nie jest jednak od ratowania tonących biznesów, lecz od przestawienia wydawcy „Gazety Wyborczej” na nowe tory. Po latach cięć spółka znów zatrudnia dziennikarzy. Prezes Agory dobrała sobie nowy zarząd i mocniej nacisnęła inwestycyjny gaz w biznesie kinowym, gdzie sztandarową spółką grupy jest Helios. Teraz zabrała się za zagospodarowanie największej i najmłodszej nadziei spółki, czyli przyczółka telewizyjnego w postaci wygranej koncesji na kanał filmowy.

Anna Rulkiewicz

prezes Lux Medu

Z siecią jest związania od ponad 10 lat. Konkretna i skuteczna — tak określają ją rywale i eksperci. Pod jej rządami Lux Med przejmował kolejne sieci medyczne, co zaprowadziło go do pozycji lidera na rynku. Blisko rok temu grupa została sprzedana za — bagatela — 1,6 mld zł brytyjskiej firmie medyczno- -ubezpieczeniowej Bupa. Kwota transakcji mówi sama za siebie.

Beata Stelmach

dyrektor generalna GE w Polsce i krajach bałtyckich

To stanowisko objęła 4 listopada tego roku, wracając do biznesu po 2,5 roku pracy jako wiceminister spraw zagranicznych. Nominację dostała za dokonania w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, które dziś blisko współpracuje z przedsiębiorcami, po kilkaset razy w roku interweniuje w ich sprawach na całym świecie, a od przyszłego roku będzie oceniać ambasadorów właśnie za to, jak byli pomocni firmom. Normą stały się misje biznesowe towarzyszące prezydentowi, premierowi i ministrom rządu, co kiedyś kojarzyło się tylko z korupcją. Eksminister pamiętała, skąd się wywodzi przez cały czas pracy w administracji, a o dobrą pamięć u polityków jest trudno.

Magdalena Taczanowska

dyrektor sektora publicznego w Microsoft Polska

W tym roku w branży informatycznej najjaśniej rozbłysnęła jej gwiazda. Nominacja związana jest z jej poprzednim miejscem pracy. Jako członek zarządu giełdowej spółki IT Sygnity kierowała zespołem, który zdobył dla firmy największy w jej historii kontrakt. Chodzi o wartą ćwierć miliarda złotych budowę systemu e-Podatki dla Ministerstwa Finansów. Od końca października Magdalena Taczanowska pracuje w Microsoft Polska. Jej zadaniem będzie odbudowanie silnej pozycji firmy w sektorze publicznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane