Kapica: 262 mln zł na podwyżki dla celników w latach 2009-2011 

PAP
09-05-2008, 14:49

Rząd chce przeznaczyć dodatkowo ponad 262 mln zł w latach 2009-2011 na podwyżki dla celników - poinformował w piątek szef Służby Celnej, wiceminister finansów Jacek Kapica.

Kapica przedstawił w piątek podstawowe założenia programu modernizacji Służby Celnej w latach 2009-2011. Przewiduje on m.in. lepsze wyposażenie służby celnej w środki transportu, broń i sprzęt do kontroli; skrócenie okresu tzw. służby przygotowawczej z 3 do 2 lat oraz podwyżkę wynagrodzeń.

"Celem programu jest stworzenie sprawnej, dobrze funkcjonującej Służby Celnej. Chcemy wzmocnić status funkcjonariusza celnego, poprawić warunki wynagrodzeń i system motywacyjny" - powiedział Kapica.

Szef Służby Celnej nie powiedział, ile wyniosą podwyżki w przeliczeniu na etat, ponieważ - jak zaznaczył - ministerstwo chce budować system motywacyjny, by "zachęcać funkcjonariuszy do efektywności". Podwyżki będą zależały m.in. od miejsca pełnienia służby (więcej mają zarabiać funkcjonariusze na granicach) oraz wykonywanych zadań i kwalifikacji.

Według wcześniejszych założeń, w 2009 roku podwyżki miały wynieść średnio 500 zł na etat, a w kolejnych latach - ponad 200 zł.

Program zakłada też likwidację w Służbie Celnej prawa do urlopów na żądanie. Kapica przyznał, że celnicy nadużywali tego prawa podczas styczniowych protestów, których efektem były wielokilometrowe kolejki na granicach. Zaznaczył jednocześnie, że podstawowym sposobem zapobiegania protestom będzie poprawa warunków pracy i podwyżki.

Związki zawodowe celników domagały się też wcześniej przyznania celnikom uprawnień emerytalnych służb mundurowych. Kapica powiedział, że rząd nie ma takich planów, jednak może to być poddane analizie w przyszłości. Przyznał jednak, że rządowi zależy obecnie na ograniczeniu uprawnień emerytalnych.

Kapica przedstawił też w piątek założenia do projektu ustawy o Służbie Celnej. Przewiduje on m.in. uporządkowanie stopni służbowych celników, doprecyzowanie zasad awansu, poprawę systemu szkoleń oraz możliwość przechodzenia funkcjonariuszy w ramach służb (dotyczyć ma to policji, Straży Granicznej i ABW).

Projekt zakłada też zwiększenie skuteczności kontroli celnej i przyporządkowanie Służbie Celnej wymiaru i poboru podatku od gier. Przewiduje też stworzenie inspekcji wewnętrznej w Służbie Celnej, która ma zapobiegać i wykrywać korupcję w samej służbie.

Inna ze zmian to przywrócenie Służbie Celnej uprawnień do czynności operacyjno-rozpoznawczych. Oznacza to, że celnicy będą mieli prawo uzyskiwania, gromadzenia i wykorzystywania w sposób jawny lub niejawny informacji i dokumentów, jeśli zachodzi podejrzenie narażenie interesów lub praw majątkowych Skarbu Państwa. Ma to pomóc w walce z przestępczością celną i skarbową.

Projekt przewiduje również, że celnicy będą mieli prawo użycia broni palnej, co ma zwiększyć ich bezpieczeństwo. Dotyczyć to będzie funkcjonariuszy zajmujących się zwalczaniem przestępczości skarbowej i kontrolą legalności pracy cudzoziemców.

Przedstawione przez wiceministra zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2009 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Kapica: 262 mln zł na podwyżki dla celników w latach 2009-2011