Kaplan podtrzymuje sensowność dwóch podwyżek stóp

opublikowano: 22-05-2017, 21:19

Robert Kaplan, prezes oddziału Fed z Dallas stwierdził, że nie martwi się o siłę gospodarki czy perspektywy inflacyjne. Oczekuje przy tym jeszcze dwóch podwyżek stóp procentowych w USA do końca bieżącego roku, donosi serwis MarketWatch.

Wzrost sięgający zaledwie 0,7 proc. w pierwszym kwartale i odczyty indeksów cen konsumpcyjnych w marcu i kwietniu, skłania niektórych obserwatorów rynku do wątpienia czy spełnią się oczekiwania władz monetarnych odnośnie możliwości dalszego zaostrzania polityki pieniężnej w tym roku. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że taka decyzja nie zapadania podczas najbliższego, zaplanowanego na 13-14 czerwca posiedzenia FOMC (Komitet Otwartego Rynku – gremium przedstawicieli Fed odpowiedzialne za stopy procentowe).

Robert Kaplan, szef Fed z Dallas
Zobacz więcej

Robert Kaplan, szef Fed z Dallas fot. Bloomberg

Tymczasem zdaniem Kaplana, sytuacja z gospodarką jest dobra. Uważa on, że wzrost znacząco przyspieszy w kolejnych miesiącach i w całym 2017 r. wyniesie przynajmniej 2,25 proc. 

Uważa, że ostatnie odczyty prawdopodobnie nie wskazują na osłabienie tendencji wzrostowej - powiedział Kaplan. Dodał, że średnioroczny środek inflacyjny, który wyróżnia najbardziej skrajne wahania kursów miesięcznych w górę i w dół, przebiegał do marca na poziomie 1,8 proc. 

To wartość wspierająca prognozę, że inflacja wiodąca powinna osiągnąć lub przekroczyć cel Fed na poziomie 2 proc. w perspektywie średnioterminowej - ocenia Kaplan.

Prezydent Fed z Dallas powiedział, że bank centralny powinien zacząć zmniejszać swój bilans szacowany na 4,5 bln USD "niebawem w tym roku".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kaplan podtrzymuje sensowność dwóch podwyżek stóp