Karty kredytowe wydawane w niektórych supermarketach będą akceptowane poza Polską

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-11-2005, 18:55

Karty kredytowe wydawane w niektórych supermarketach w Polsce będą miały zasięg międzynarodowy - poinformowali przedstawiciele Cetelem Banku, sieci Carrefour i MasterCard podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Karty kredytowe wydawane w niektórych supermarketach w Polsce będą miały zasięg międzynarodowy - poinformowali przedstawiciele Cetelem Banku, sieci Carrefour i MasterCard podczas czwartkowej konferencji prasowej.

    Karty Carrefour jako pierwsze tego typu karty w naszym kraju będą akceptowane w sieci obsługującej karty organizacji MasterCard.

    Obecnie banki mogą wydawać karty kredytowe klientom detalicznym, ale w ogóle nie oferować im kont osobistych. Jest to w ofercie Cetelem Bank i Sygma Bank Polska. Wydają one karty klientom sieci sklepowych. Dotychczas jednak można ich było używać tylko w sieciach, których logo widniało na karcie.

    Karty wydawane przez supermarkety są powszechne w krajach zachodnich. Współpraca z międzynarodowymi organizacjami powiększa sieć akceptacji kart.

    W Sygma Bank Polska (oddział francuskiego Sygma Banque), który współpracuje m.in. z sieciami Geant i Auchan poinformowano PAP, że bank nie planuje obecnie wydawania kart o zasięgu międzynarodowym.  Jak podkreślił prezes Cetelem Banku Gilles Marion, ok. 40 proc. klientów korzystający z ich kart kredytowych to osoby, które niekorzystają z usług bankowych. W rozmowie z PAP dodał, że przeciętny wydatek na zakupy osoby płacącej kartą jest dwa razy wyższy niż osoby płacącej gotówką.

    Zdaniem specjalistów, banki specjalizujące się w kredycie konsumenckim, współpracujące z sieciami sklepów, działają wśród klientów, którzy zaczynają być interesujący także dla banków uniwersalnych.

    "Co prawda dotychczas banki uniwersalne zainteresowane były głównie klientami z segmentu masowego i powyżej, a posiadacze kart sklepowych często należą do niższych segmentów rynku, ale ze względu na swój profil są atrakcyjnymi klientami dla banków, których apetyt na ryzyko ogólnie wzrasta" - napisał w komentarzu analityk BDM PKO BP Andrzej Powierża.  

    Według danych NBP, w połowie 2005 r. (ostatnie dostępne dane) w Polsce było 18,8 mln kart płatniczych, z czego 3,3 mln to karty kredytowe. Według różnych szacunków, nawet ok. 1/4 kart kredytowych to karty wydawane w sklepach.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane