Kashkari: Fed powinien bardziej martwić się o zatrudnienie, a nie o inflację

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 05-05-2021, 10:37

Neel Kashkari, przewodniczący Banku Rezerw Federalnych (Fed) z Minneapolis uważa, że dla gospodarki amerykańskiej większym problemem jest powrót do stanu tzw. pełnego zatrudnienia niż inflacja.

Neel Kashkari, przewodniczący Banku Rezerw Federalnych (Fed) z Minneapolis
Neel Kashkari, przewodniczący Banku Rezerw Federalnych (Fed) z Minneapolis
fot. Bloomberg

W opinii oficjela, w sprawie inflacji Fed ma „potężne” narzędzia do wykorzystania w razie konieczności, zaś sytuacja na rynku pracy w wielu elementach pozostaje poza kompetencjami władz monetarnych. Co najwyżej mogą pośrednio tylko wspierać zatrudnienie poprzez różne programy celowe czy decyzje z obszaru polityki pieniężnej.

Obecnie bez pracy jest około ośmiu milionów Amerykanów, którzy pracowali przed pandemią. Zakładam, że ci ludzie chcą znowu pracować - powiedział Kashkari.

Stwierdził jednak, że lata może zająć by rynek pracy powrócił do stanu sprzed pandemii.

Podkreślił, że Fed nie ma przy tym wpływu na zachowania czy decyzje podejmowane przez obywateli odnośnie pracy i zatrudnienie. A te przez pandemię uległy ewolucji, więc trudno jednoznacznie porównywać perspektywy do tego co miało miejsce przed wybuchem pandemii w zeszłym roku.

Kashkari jednoznacznie dał do zrozumienia, że jeśli inflacja się zmaterializuje i jeśli Fed będzie musiał podnieść stopy procentowe, to podejmie taką decyzję po głębokiej analizie.

Nie odcinajmy przedwcześnie ożywienia – zaapelował bankier odnosząc się do spekulacji związanych z szybszym niż deklaruje to Fed zacieśnieniem polityki pieniężnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane