Kataoka: Bank Japonii musi zmienić podejście do inflacji

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 03-03-2021, 08:18

Cele inflacyjne przyjęte przez Bank Japonii wydają się być nie do zrealizowania przy obecnej strategii władz monetarnych, a pandemia może nadal podtrzymywać przedłużającą się stagnację cen, uważa jeden z członków zarządu BOJ.

Siedziba Banku Japonii
Siedziba Banku Japonii
Bloomberg

Cytowany przez agencję Reuters Goushi Kataoka twierdzi, że podczas zaplanowanego na marzec przeglądu działań BOJ instytucja powinna opracować nową strategię inflacyjną, gdyż cel na poziomie 2 proc. wydaje się być nieuchwytny.

Jeśli będziemy mieli nadal do czynienia z powtarzającymi się okresowo wzrostami liczby nowych infekcji Covid-19, będzie to w dalszym ciągu negatywnie wpływać na popyt i oczekiwania inflacyjne – wyjaśnił Kataoka. Dodał, że perspektywy inflacji pogarszają się już od końca 2019 r.

Od dłuższego już czasu Kataoka, uznawany za najbardziej „gołębiego” członka władz monetarnych apeluje o obniżkę stóp procentowych i wzmocnienie zobowiązania BOJ do podjęcia bardziej zdecydowanych działań w celu „rozpalenia” inflacji.

Dotychczasowe komentarze przewodniczącego BOJ Haruhiko Kurody wskazują jednak, że nie należy oczekiwać zmiany podejścia banku centralnego przynajmniej odnośnie stymulacji japońskiej gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane