KE dotychczas wypłaciła państwom członkowskim ponad 150 mld EUR z Funduszu Odbudowy

  • PAP
opublikowano: 31-03-2023, 16:03
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Po dzisiejszej wypłacie Hiszpanii 6 mld euro Komisja Europejska jak dotąd wypłaciła ponad 150 mld euro państwom członkowskim UE z Funduszu Odbudowy - poinformowano w piątek w Brukseli. Wartość Funduszu Odbudowy to obecnie ok. 800 mld euro.

fot. Bloomberg

KE uruchomiła w piątek internetową, interaktywną mapę przedstawiającą projekty wspierane przez Fundusz i wdrażane przez państwa unijne. Mapa - jak podała KE - ma przyczynić się do dalszego zwiększania przejrzystości funkcjonowania Funduszu i jego wpływu na obywateli UE, przedsiębiorstwa i społeczeństwo obywatelskie.

Mapa będzie regularnie aktualizowana w miarę pojawiania się nowych informacji. Pozwala każdemu odbyć „wirtualną wycieczkę” po wdrażaniu krajowych planów odbudowy państw członkowskich. Wskazuje położenie geograficzne inwestycji w państwach UE i podaje informacje na temat ich aktualnej sytuacji, tj. krótki opis stanu zaawansowania ich wdrażania, a także związanych z nimi kolejnych kroków.

Mapa pomoże użytkownikom zapoznać się z ponad 100 reformami, które państwa członkowskie wdrożyły lub wdrażają w ramach swoich planów odbudowy i zwiększania odporności, takimi jak wprowadzenie przez Hiszpanię nowego podatku od opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, uproszczenie procedur wydawania zezwoleń na instalację odnawialnych źródeł energii w Grecji czy reformy antykorupcyjne w Chorwacji. To samo dotyczy ponad 250 inwestycji uwzględnionych obecnie na mapie, jak rozpoczęcie procedury przetargowej na system transportowy w stolicy Łotwy Rydze, czy wprowadzenie zryczałtowanego biletu okresowego w transporcie publicznym w Austrii.

W ramach Funduszu Odbudowy państwa członkowskie UE otrzymują finansowanie po pomyślnym zakończeniu wcześniej uzgodnionych etapów i celów, które odpowiadają różnym etapom wdrażania reform i inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane