KE kwestionuje pomoc publiczną dla Huty Cynku Miasteczko Śląskie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-07-2006, 16:57

Komisja Europejska (KE) wszczęła w czwartek procedurę wyjaśniającą, czy pomoc publiczna w wysokości 5,5 mln euro przewidziana dla borykającej się z kłopotami finansowymi Huty Cynku Miasteczko Śląskie jest zgoda z unijnym prawem.

Komisja Europejska (KE) wszczęła w czwartek procedurę wyjaśniającą, czy pomoc publiczna w wysokości 5,5 mln euro przewidziana dla borykającej się z kłopotami finansowymi Huty Cynku Miasteczko Śląskie jest zgoda z unijnym prawem.

Komisja ma wątpliwości, czy zaprezentowany plan restrukturyzacji huty rzeczywiście zapewni jej długofalowe funkcjonowanie, zważywszy na to, że program skoncentrowany jest na oddłużeniu i uzależniony jest od umów z wierzycielami. W komunikacie prasowym KE podkreślono, że podpisanie układu z wierzycielami jest szansą na uchronienie huty przed upadkiem.

We wrześniu 2005 roku KE zgodziła się na udzielenie przez Polskę 2,9 mln euro pomocy publicznej na uratowanie zagrożonego upadłością przedsiębiorstwa. Teraz jednak, opierając się na informacjach dostarczonych przez stronę polską, Komisja ma wątpliwości, czy dalsza pomoc dla huty jest zgodna z unijnymi zasadami pomocy publicznej na restrukturyzację i ratunek upadających firm.

Pełniący obowiązki prezesa huty Andrzej Uliszak ma nadzieję, że postępowanie KE zakończy się pozytywnie dla huty i nie będzie trzeba oddać udzielonej już firmie pomocy. Gdyby jednak do tego doszło, nie zachwieje to - według niego - sytuacją zakładu, którego kondycja w ostatnich miesiącach znacznie się poprawiła.

"Pomoc, o której mowa, została udzielona hucie w latach ubiegłych. Wówczas była bardzo potrzebna i pomogła firmie przetrwać. Obecna sytuacja jest inna - finalizujemy układ z wierzycielami, generujemy zyski. Zysk po maju przekracza 10 mln zł" - powiedział PAP Uliszak.

Podkreślił, że jeżeli okaże się, że huta musi oddać przyznaną jej pomoc, zakład zrobi to, choć ma nadzieję, że do tego nie dojdzie. Według prezesa, toczące się postępowanie Komisji nie wpływa na realizację programu naprawczego huty, w tym przygotowania do zawarcia układu z wierzycielami. Zapewnił, że firma na bieżąco współpracuje z komisją, udzielając jej żądanych informacji.

W ostatnich tygodniach sytuacja w Hucie Cynku Miasteczko Śląskie była bardzo napięta. Dwa tygodnie temu swoje zaniepokojenie o los zakładu wyrażali publicznie m.in. przedstawiciele samorządu Miasteczka Śląskiego oraz związki zawodowe, wspierane przez posła PO Tomasza Głogowskiego. Resort skarbu uspokajał wówczas, że proces naprawczy w hucie będzie kontynuowany.

Zdaniem związkowców, niejasna polityka resortu skarbu wobec zakładu może zablokować przyjęcie wynegocjowanego już układu z wierzycielami i spowodować upadek huty, skutkujący utratą 1,2 tys. miejsc prac. Zadłużona na blisko 70 mln zł Huta Cynku, jedna z największych w Europie, ma ok. 150 wierzycieli. Oprócz koksowni z Zabrza (ok. 28 mln zł) są to m.in. banki oraz samorząd. Plan zakłada redukcję zobowiązań o 20 proc., a w przypadku koksowni zamianę części długu na akcje. Do końca maja huta wypracowała ok. 10,5 mln zł zysku.

Związkowcy wyrażali zaskoczenie niedawnym odwołaniem kierującego hutą od ponad 11 lat prezesa spółki Romana Utrackiego, tym bardziej, że stało się to na finiszu przygotowań do przyjęcia układu z wierzycielami. Jednocześnie odwołano radę nadzorczą, która ukonstytuuje się dopiero 22 lipca. Przedstawiciele związków oceniali, że oznacza to zablokowanie układu i groźbę upadłości, a decyzje Skarbu Państwa uznali za niezrozumiałe.

Według Ministerstwa Skarbu Państwa, zmiany kadrowe w hucie, związane z końcem kadencji prezesa, w żaden sposób nie wpłyną negatywnie na sytuację huty, a układ z wierzycielami nie jest zagrożony. Wolą właściciela - jak podawało 6 lipca biuro prasowe resortu - jest dokończenie działań naprawczych. Równolegle nowy zarząd ma przygotować strategię działania firmy w kolejnych latach, którą przedłoży w ministerstwie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu