KE nakazuje określenie obszarów najbardziej zagrożonych ptasią grypą

Polska Agencja Prasowa SA
14-10-2005, 21:46

Komisja Europejska zobowiązała w piątek rządy państw członkowskich UE do określenia obszarów najbardziej zagrożonych ptasią grypą; na tych obszarach dzikie ptactwo będzie odseparowane od drobiu, żeby zminimalizować ryzyko szerzenia się tej choroby. Komisja oczekuje informacji o tych obszarach do 5 listopada.

Komisja Europejska zobowiązała w piątek rządy państw członkowskich UE do określenia obszarów najbardziej zagrożonych ptasią grypą; na tych obszarach dzikie ptactwo będzie odseparowane od drobiu, żeby zminimalizować ryzyko szerzenia się tej choroby. Komisja oczekuje informacji o tych obszarach do 5 listopada.

Komisja Europejska podkreśla, że chodzi o zmniejszenie ryzyka przenoszenia się ptasiej grypy z dzikiego ptactwa na drób. Na obszarach szczególnego ryzyka może to oznaczać konieczność trzymania drobiu w pomieszczeniach.

Komisja Europejska zajęła to stanowisko, kierując się zaleceniami unijnych ekspertów ds. bezpieczeństwa żywności, którzy przez dwa dni obradowali w związku z pojawieniem się ptasiej grypy w Rumunii i Turcji.

Eksperci mówią o konieczności "wzmocnienia środków biobezpieczeństwa" w fermach oraz wprowadzenia "systemów wczesnego ostrzegania na obszarach wysokiego ryzyka", takich jak tereny podmokłe, stanowiące siedliska dzikiego ptactwa.

Wskazano na konieczność monitorowania ptaków wędrownych, ale także zaostrzenia kontroli na granicach, żeby uniemożliwić wwożenie na teren UE produktów drobiowych z Rumunii czy z Turcji.

Unijnych hodowców drobiu wezwano do szczególnie uważnego kontrolowania stanu zdrowia ptactwa oraz do niezwłocznego zgłaszania chorób lub przypadków padnięcia ptaków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / KE nakazuje określenie obszarów najbardziej zagrożonych ptasią grypą