KE: władze Cypru powinny przedstawić alternatywną propozycję

DI, PAP
opublikowano: 20-03-2013, 14:18

Władze Cypru po odrzuceniu przez parlament tego kraju projektu ustawy o wprowadzeniu jednorazowego podatku od wkładów bankowych powinny przedstawić alternatywny plan ratowania wyspy przed bankructwem - wynika ze słów rzecznika KE Oliviera Bailly'ego.

Bailly na konferencji prasowej w środę podkreślił, że Komisja Europejska zrobiła wszystko, aby pomóc Cyprowi. "Teraz władze cypryjskie powinny przedstawić alternatywne scenariusz, z uwzględnieniem kryterium zrównoważonego poziomu zadłużenia" - powiedział. Jak dodał, KE jest gotowa do poszukiwania nowych rozwiązań w porozumieniu z Cyprem, instytucjami unijnymi, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i eurogrupą.

Zaznaczył też, że KE mogłaby zgodzić się na rozwiązania alternatywne, np. nienakładanie podatku na depozyty do 100 tys. euro. "Władze cypryjskie jednak takiego scenariusza nie zaakceptowały" - powiedział.

Jednorazowy podatek od depozytów miał być warunkiem uzyskania przez zagrożoną bankructwem wyspę wartego 10 mld euro pakietu ratunkowego eurolandu i MFW. Założeniem było uzyskanie z niego 5,8 mld euro na dokapitalizowanie banków. Eurogrupa i szefowa MFW Christine Lagarde zadecydowali o tym w piątek w Brukseli. Jednak we wtorek projekt ustawy o wprowadzeniu jednorazowego podatku od wkładów bankowych został odrzucony przez cypryjski parlament.

W poniedziałek wieczorem sprawę Cypru i podatku od depozytów omawiali na telekonferencji ministrowie finansów strefy euro. Eurogrupa wezwała cypryjski rząd i parlament do szybkich decyzji, by niezwłocznie wdrożyć uzgodnione środki programu pomocowego. Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem zapewnił wtedy w oświadczeniu, że podatek jest jednorazowym rozwiązaniem i "będzie służyć przywróceniu sprawności cypryjskiego systemu bankowego, a przez to ochronie stabilności finansowej na Cyprze". Dodał, że jeśli nie zostanie wprowadzony, posiadacze depozytów na Cyprze znajdą się w dużo gorszej sytuacji.

Gdy w Parlamencie Europejskim podniosły się głosy, że wdrożenie podatku od depozytów na Cyprze jest sprzeczne z gwarantowaną unijną dyrektywą ochroną depozytów do 100 tys. euro, KE podkreśliła we wtorek, iż porozumienie w sprawie podatku jest zgodne z unijnym prawem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / KE: władze Cypru powinny przedstawić alternatywną propozycję