KE żąda wyjaśnień ws przerwania dostaw rosyjskiej ropy

08-01-2007, 12:48

Komisja Europejska zażądała w poniedziałek wyjaśnień od władz białoruskich i rosyjskich ws wstrzymania dostaw ropy.

Komisja Europejska (KE) zażądała w poniedziałek wyjaśnień od władz białoruskich i rosyjskich w sprawie wstrzymania w nocy z niedzieli na poniedziałek dostaw ropy przez rurociąg "Przyjaźń" dla Polski i Niemiec.

"Skontaktowałem się z władzami Rosji i Białorusi, by wezwać je do pilnego przedstawienia szczegółowych wyjaśnień, jakie były przyczyny wstrzymania dostaw" - oświadczył unijny komisarz ds. energii Andris Piebalgs.

"Jestem w bliskim kontakcie z władzami Polski, Niemiec, Słowacji i innych europejskich krajów, by ocenić skutki przerwania dostaw. Śledzimy bardzo uważnie rozwój sytuacji" - zapewnił.

Zdaniem komisarza przerwa nie spowodowała w perspektywie krótkoterminowej zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego UE, bowiem odbiorcy rosyjskiej ropy płynącej rurociągiem "Przyjaźń" - Polska i Niemcy - mają rezerwy ropy sięgające odpowiednio 70 i 130 dni zapotrzebowania. Mimo to komisarz zapowiedział zwołanie w tym tygodniu spotkania unijnych ekspertów ds. ropy, by wspólnie przeanalizować rozwój sytuacji.

Rzecznik Piebalgsa Ferran Tarradellas odmówił podania szczegółów dotychczasowych rozmów ze stroną rosyjską i białoruską na temat powodów przerwania dostaw. Odrzucił jednak sugestię, że przyczyną mogło być wprowadzenie przez Białoruś ceł na przechodzącą tranzytem przez jej terytorium rosyjską ropę.

"Uważamy, że to sprawa dwustronna między Rosją a Białorusią, która nie może mieć negatywnego wpływu na bezpieczeństwo dostaw do Unii Europejskiej" - powiedział rzecznik.

Białoruś poinformowała w minionym tygodniu o wprowadzeniu od 1 stycznia opłaty celnej za rosyjską ropę naftową eksportowaną na Zachód przez jej terytorium w wysokości 45 dolarów za tonę. Operator rosyjskich rurociągów naftowych Transnieft natychmiast zakomunikował, że Białoruś nie ma prawa tego robić.

Komisja Europejska zapewnia, że w kontaktach ze stroną białoruską i rosyjską nie przeszkodziły trwające prawosławne święta Bożego Narodzenia.

(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / KE żąda wyjaśnień ws przerwania dostaw rosyjskiej ropy