Kielce dostaną prawie 60 mln zł z UE na oczyszczalnię ścieków

Polska Agencja Prasowa SA
07-02-2006, 16:06

Prawie 60 mln zł unijnego dofinansowania otrzyma spółka Wodociągi Kieleckie na projekt zatytułowany "Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków Sitkówka dla miasta Kielce". To największy projekt środowiskowy dofinansowany z Funduszu Spójności w regionie świętokrzyskim.

Prawie 60 mln zł unijnego dofinansowania otrzyma spółka Wodociągi Kieleckie na projekt zatytułowany "Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków Sitkówka dla miasta Kielce". To największy projekt środowiskowy dofinansowany z Funduszu Spójności w regionie świętokrzyskim.

O pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej przyznania środków na projekt poinformował dziennikarzy we wtorek prezes Wodociągów Kieleckich Henryk Milcarz.

Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Sitkówce kosztować będzie ponad 108,243 mln zł. Dofinansowanie z UE wyniesie 59,683 mln zł (ponad 55 procent). Prawie 22 proc. kosztów pokryje pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a prawie 9 proc. - pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wkład własny spółki wyniesie ponad 14 proc. kosztów.

Realizacja projektu rozpocznie się w 2006 roku, a zakończenie inwestycji jest planowane na rok 2009.

"Mamy jedną z najlepszych wód w Polsce, a śmiem twierdzić, że również w Europie i to dobro trzeba chronić w sposób szczególny" - powiedział Milcarz.

Zrealizowanie przedsięwzięcia pozwoli rozwiązać problemy dotyczące oczyszczania ścieków na najbliższe 25 lat. Przedsięwzięcie ma się przyczynić do zapewnienia bezpieczeństwa ekologicznego obecnym i przyszłym mieszkańcom Kielc i okolic. Wzrośnie atrakcyjność turystyczna regionu. Przy inwestycji zatrudnienie znajdzie ponad 200 osób.

W ramach projektu zrealizowane zostaną: ciąg biologiczny oczyszczania ścieków, system zagospodarowania osadów pościekowych oraz scentralizowany system automatyki i kontroli technologicznej oczyszczalni.

Pierwszy w Kielcach wodociąg powstał w 1929 roku, a oczyszczalnia ścieków - pierwsza w Polsce - w okresie międzywojennym. Oczyszczalnię w Sitkówce oddano do użytku w roku 1974. W latach dziewięćdziesiątych rozpoczęto jej sukcesywną rozbudowę i modernizację. Według prezesa Milcarza już po pierwszych etapach modernizacji oczyszczalni do rzeki Bobrzy wróciły rzadkie gatunki ryb i bobry.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kielce dostaną prawie 60 mln zł z UE na oczyszczalnię ścieków