KNF chce podziału kosztów przewalutowania kredytów

PAP
opublikowano: 06-02-2015, 17:17

Rozmowy Związku Banków Polskich (ZBP) z Komisją Nadzoru Finansowego (KNF) ws. frankowiczów będą kontynuowane - zapowiedział prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz po piątkowym spotkaniu w tym gronie. Według KNF kolejne spotkanie odbędzie się za tydzień.

Pietraszkiewicz po piątkowych rozmowach powiedział dziennikarzom, że propozycja przewodniczącego KNF Andrzeja Jakubiaka przewiduje podział kosztów przewalutowania kredytów w CHF na złote między banki a ich klientów. "Nie mówiliśmy o tym, czy ktoś się zgadza, czy się ktoś nie zgadza, tylko mówiliśmy o tym, że każda propozycja wymaga przeliczenia, sprawdzenia od strony regulacji, nie tylko prawa polskiego, ale także międzynarodowych standardów rachunkowości. Będziemy to wszystko analizować, przedstawimy szereg analiz ekonomicznych i prawnych, i rozmowy będą kontynuowane" - relacjonował Pietraszkiewicz.

"Ustaliliśmy, że spotkanie kolejne zostanie zorganizowane i pan przewodniczący wkrótce zwróci się z takim zaproszeniem" - dodał. Zaznaczył, że rozmowy na ten temat zostały dopiero zapoczątkowane, a "propozycja będzie badana i analizowana, i w kolejnych dniach rozmowy będą kontynuowane".

Pietraszkiewicz powiedział też, że podczas spotkania banki poinformowały KNF o realizacji ustaleń rekomendowanych po obradach Komitetu Stabilności Finansowej oraz pakietu działań rekomendowanego przez ZBP. "Były także omawiane kwestie sytuacji na rynku finansowym, bowiem pamiętajmy, że mieliśmy do czynienia z jednorazowym gwałtownym skokiem (kursu franka - PAP), a teraz stabilizowaniem sytuacji na rynku" - mówił.

Zdaniem Pietraszkiewicza działania banków świadczą o tym, że dbają one o stabilność całego systemu finansowego, a gdy pojawia się gwałtowny problem jakiejś grupy klientów - wspierają ich i problem ten rozwiązują. Według szefa ZBP nikt odpowiedzialny nie złoży na tym etapie deklaracji, że banki zaakceptują propozycję Jakubiaka i wezmą na siebie część kosztów jej realizacji bez wcześniejszego policzenia jej skutków, zbadania od strony prawnej. "Każdy zarząd banku odpowiada przed wszystkimi klientami, deponentami, także akcjonariuszami - z których bardzo wielu to nasi emeryci - za stabilność i bezpieczeństwo wszystkich uczestników. Bank jest bowiem taką szczególną umową łączącą bardzo wielu interesariuszy" - podkreślił.

Urząd KNF poinformował w komunikacie opublikowanym po spotkaniu, że przedyskutowano podczas niego problemy i ryzyka związane z portfelem kredytów walutowych.

"W szczególności przedyskutowano: podejście banków do rekomendacji Komitetu Stabilności Finansowej (KSF) w zakresie uwzględniania ujemnych stawek LIBOR w rozliczeniach z klientami z tytułu umów kredytowych w CHF; stosowanie rozwiązań restrukturyzacyjnych dostosowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego klienta oraz ich dopasowanie do warunków rynkowych, aktualne działania banków w zakresie konieczności utrzymywania kontaktu z klientami posiadającymi walutowe kredyty hipoteczne, zwłaszcza tymi, którzy mają trudność z ich spłatą, bieżące problemy związane z portfelem kredytów w CHF oraz plany działania banków w przypadku dalszego osłabienia PLN względem CHF lub/i istotnego pogorszenia jakości portfela walutowych kredytów mieszkaniowych" - napisano w komunikacie.

Dodano, że podczas spotkania omówiono też propozycję przewodniczącego KNF dot. restrukturyzacji kredytów udzielonych we frankach, przedstawioną na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych 3 lutego br.

"Uczestnicy spotkania ustalili konieczność przeprowadzenia dodatkowych analiz oraz wyliczeń mających na celu ocenę możliwości realizacji restrukturyzacji kredytów udzielonych w CHF. Termin kolejnego spotkania ustalono na 13 lutego br." - podano.

UKNF zapowiedział, że niezależnie od tego zostanie zorganizowane spotkanie z biegłymi rewidentami badającymi sprawozdania finansowe banków, dotyczące propozycji przewalutowania przedstawionej przez szefa KNF.

Jakubiak przedstawił we wtorek w Sejmie propozycje dot. możliwości przewalutowania kredytów hipotecznych w CHF na kredyty w PLN. Ocenił, że potencjalna strata sektora mogłaby wynieść 25 mld zł, co rozkładałoby się na 20-25 lat, a roczny koszt dla banków wyniósłby 1-1,2 mld zł, czyli ok. 7 proc. ich rocznego wyniku. Według tej koncepcji koszty przewalutowania dla obydwu stron nie powinny spowodować jednorazowego negatywnego efektu, a sumy powinny być rozłożone w czasie.

Według propozycji Jakubiaka dotychczasowy kredyt miałby zostać zamieniony na złotówki po obecnym kursie i podzielony na dwie części: na kredyt zabezpieczony hipotecznie wyrażony w złotych oraz kredyt niezabezpieczony hipotecznie, który odzwierciedlać ma konsekwencje osłabienia złotego. Stan zadłużenia z tytułu kredytu zabezpieczonego hipotecznie odpowiadać ma wartości, jaką posiadałby kredyt w złotych udzielony w tym samym momencie co we franku. Wartość kredytu niezabezpieczonego hipotecznie odpowiadałaby różnicy pomiędzy łącznym stanem zadłużenia w dniu przewalutowania a stanem zadłużenia z tytułu kredytu zabezpieczonego hipotecznie. Kredyt niezabezpieczony hipotecznie miałby być w połowie spłacony przez kredytobiorcę, a w połowie umorzony. Jakubiak mówił, że za sytuację powstałą w związku z kredytami we frankach odpowiadają zarówno banki, jak i kredytobiorcy, więc obie strony powinny wziąć na siebie koszty rozwiązania tego problemu.

Andrzej Jakubiak
Andrzej Jakubiak
Szef KNF
Marek Wiśniewski
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane