Kolejarze mogą zarobić na Mieszkaniu+

PKP prognozują w 2019 r. aż 210 mln zł zysku ze zbycia inwestycji kapitałowych. Przyniesie je przekazanie gruntów pod rządowy program.

PKP planują w tym roku znaczną poprawę wyników. Przychody wzrosną z 733,8 mln zł do 778,5 mln zł. To głównie efekt wprowadzenia opłat za tzw. infrastrukturę usługową (na przykład dworcowych). W tym roku mają zapewnić kolejowej grupie 46 mln zł przychodu. Skokowo zwiększy się też wynik netto PKP. Wzrośnie z niespełna 69 mln zł do prawie 177 mln zł.

KOLEJ NA MIESZKANIE:
KOLEJ NA MIESZKANIE:
Spora część z ponad 100 tys. mieszkań na wynajem zaplanowanych przez PFR Nieruchomości może powstać na gruntach PKP, zarządzanych przez Krzysztofa Mamińskiego.
Fot. Marek Wiśniewski

„Kluczowe zdarzenia, które wpłyną na poziom wyniku w roku 2019, to (…) zysk z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych (75,6 mln zł), zysk ze zbycia inwestycji kapitałowych (209,8 mln zł wygenerowane w znacznej mierze w ramach projektu Mieszkanie+), a także z tytułu sprzedaży majątku objętego likwidacją w ramach procesu modernizacji linii kolejowych (72 mln zł)” — napisali przedstawiciele PKP w prognozach zamieszczonych w sprawozdaniu z działalności grupy.

Zysk z rozchodu niefinansowych aktywów trwałych pochodzi głównie ze zbycia niepotrzebnych grupie nieruchomości. W ubiegłym roku sięgnął 74 mln zł i był o prawie 26 mln zł niższy niż w 2017 r. Spadek ten PKP tłumaczyły zmianą strategii dotyczącejnieruchomości — rezygnacją z rynkowej sprzedaży niektórych gruntów i przeznaczeniem ich pod inwestycje logistyczne albo zarezerwowaniem działek na potrzeby realizacji rządowego programu Mieszkanie+. W sumie kolejarze wytypowali nieruchomości wartości 1,3 mld zł, na których mogą powstać budynki pod wynajem. Zgodzili się przekazać na potrzeby realizacji programu Mieszkanie+ ponad 20 działek o powierzchni 145 ha. Wśród nich najcenniejsze to poznańskie Wolne Tory, warszawskie Odolany, wrocławskie Kuźniki i okolice Dworca Świebodzkiego. Na ten rok zaplanowano pierwsze transakcje — określane mianem

zbycia inwestycji kapitałowych — na których kolejowa grupa może zyskać prawie 210 mln zł.

— Mówimy o wartości nieruchomości wnoszonych do spółek celowych powołanych do realizacji konkretnych inwestycji mieszkaniowych w formie aportu w zamian za ich udziały — informuje Michał Stilger, rzecznik PKP.

Nie wiadomo, które działki jako pierwsze trafią do specspółek, ale wygląda na to, że kolejarze wysoko je wyceniają. W przekazywaniu informacji o inwestycjach planowanych na kolejowych gruntach oszczędny jest też PFR Nieruchomości, nadzorujący realizację programu Mieszkanie+.

— Jesteśmy otwarci na współpracę z PKP. PFR Nieruchomości jest spółką prawa handlowego, co oznacza, że jesteśmy zobowiązani do zachowania poufności — mówi Ewa Syta, rzecznik PFR Nieruchomości, pytana o zakres planów inwestycyjnych i przeznaczonych na ten cel kwot.

Dotychczas przekazywanie kolejowych gruntów pod projekty z Mieszkania+ szło jak po grudzie. Rok temu w sprawie przyśpieszenia — zwłaszcza przekazania gruntów poznańskich — interweniował nawet premier Mateusz Morawiecki.

Obawiał się sabotowania programu przez kolejarzy, ale przedstawiciele grupy oraz resortu infrastruktury zapewniali, że nie ma o tym mowy. Prognozy finansowe PKP sugerują, że w tym roku można się spodziewać szybszego transferu kolejowych nieruchomości. Z informacji „PB” wynika, że prowadzone są rozmowy dotyczące m.in. wyceny poznańskich gruntów. Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej, przypomina, że PKP mają też własne doświadczenia w zarządzaniu nieruchomościami mieszkaniowymi oraz we współpracy z deweloperami przy realizacji projektów dworcowych. W 2018 r. w zasobie mieszkaniowym PKP było 16,8 tys. lokali. Grupa od lat się ich pozbywa. Od 2000 r. sprzedała 80,2 tys. mieszkań, a 11,3 tys. lokali przekazała gminom i spółdzielniom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane