Komisarz Piebalgs wsparł włoską firmę Eni w sporze z Kazachstanem o złoże Kaszagan

Interfax.pl
10-09-2007, 16:33

Andris Piebalgs, unijny komisarz ds. energii, powiedział w telewizji Bloomberg, że w sporze pomiędzy władzami Kazachstanu a  włoską firmą Eni opowiada się po stronie Włochów.

Piebalgs powiedział, że niedługo spotka się z Paolo Scaroni, prezesem Eni, i jest gotowy odpowiedzieć na zaproszenie władz Kazachstanu do złożenia wizyty uczestnictwa w rozmowach, "jeśli problemy będą politycznej, a nie finansowej natury".

W końcu sierpnia Kazachstan zawiesił na trzy miesiące operacje na złożu Kaszagan z powodu naruszeń prawa ochrony środowiska oraz przepisów celnych przez konsorcjum, którego liderem jest włoski koncern Eni.

Władze Kazachstanu informowały wcześniej, że mogą wyrzucić Eni z pozycji operatora złoża Kaszagan, po ogłoszeniu przez koncern decyzji o opóźnieniu rozpoczęcia komercyjnego wydobycia ropy ze złoża z roku 2008 do drugiej połowy 2010 r., oraz podwyższenia wydatków z 57 mln USD do 136 mln USD.

Rząd Kazachstanu poinformował również, że oczekuje podwyżki udziału w zyskach z produkcji na złożu z 10% do 40%.

Interfax.pl

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Interfax.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Komisarz Piebalgs wsparł włoską firmę Eni w sporze z Kazachstanem o złoże Kaszagan