Konieczny elastyczny czas pracy

Konfederacja Pracodawców Polskich
opublikowano: 21-11-2008, 00:00

Obecne przepisy regulujące rozliczanie czasu pracy są skomplikowane, co powoduje problemy w ich poprawnym stosowaniu. Pozytywnie oceniamy zwiększającą się aktywność Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie prewencji i szkolenia pracodawców poświęcone prawidłowemu rozliczaniu czasu pracy. Naszym zdaniem szczytne działania mogą okazać się niewystarczające, jeżeli przepisy nie zostaną uproszczone.

W obliczu zachodzących zmian, nasilającej się konkurencji i negatywnych skutków kryzysu finansowego światowej gospodarki pracodawca musi mieć swobodę w kształtowaniu poziomu zatrudnienia i dostosowywania go do aktualnych potrzeb. Dlatego tak istotne jest powszechne wykorzystywanie i promowanie elastycznych form organizacji czasu pracy. Nie tylko zwiększy to konkurencyjność polskich firm, a przede wszystkim ułatwi firmom zatrzymanie wykwalifikowanych i przeszkolonych pracowników.

Polskiemu prawu pracy potrzebne jest inne podejście do definicji doby pracowniczej. Doby, rozumianej jako jedynie punkt odniesienia do oceny wykonywania prawa pracownika do dobowego, tygodniowego wypoczynku, możliwość stosowania okresów rozliczeniowych do 12 miesięcy, wprowadzenie powszechnej normy opt-out, wdrożenie i upowszechnienie instytucji indywidualnych kont czasu pracy. Na tym tle obecne regulacje prawne w Polsce nie uwzględniają tych trendów i elastycznych rozwiązań, które z powodzeniem stosują kraje UE .

Konfederacja Pracodawców Polskich

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konfederacja Pracodawców Polskich

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu