Kopacz rozmawiała z władzami Kantonu o handlu i inwestycjach

PAP
opublikowano: 07-06-2013, 21:32

Perspektywy rozwoju współpracy handlowej i inwestycyjnej między Polską a chińską prowincją Guangdong były tematami rozmowy marszałek Sejmu Ewy Kopacz z władzami tego najszybciej rozwijającego się i najbogatszego regionu Chin - poinformowało biuro prasowe Kancelarii Sejmu.

W Kantonie, stolicy prowincji Guangdong, polska delegacja parlamentarna, z marszałek Sejmu na czele, spotkała się z sekretarzem Komitetu Komunistycznej Partii Chin Hu Chunhua oraz przewodniczącym Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Huang Longyu - poinformowało w komunikacie przesłanym PAP biuro prasowe Kancelarii Sejmu.

Kopacz zwróciła uwagę, że współpraca z prowincją Guangdong pokazuje, iż strategiczne partnerstwo, jakie połączyło Polskę i Chiny w 2011 r., ma także wymiar regionalny.

Marszałek Sejmu przypomniała, że wielkość wymiany towarowej z Guangdong stanowi ponad 20 proc. wzajemnych obrotów handlowych między Polską i Chinami. Zaznaczyła, że zarówno intensywny rozwój prowincji, jak też pozycja polskiej gospodarki w Europie stwarza dobre podstawy dla dalszego rozwoju i wzmocnienia współpracy handlowej oraz inwestycyjnej.

Kopacz wyraziła oczekiwanie, że planowane wizyty przedstawicieli władz prowincji Guangdong w Warszawie i w Łodzi zaowocują kolejnymi wspólnymi projektami o znaczeniu gospodarczym.

"Mam nadzieję, że utrwali się i rozwinie partnerska współpraca pomiędzy Kantonem a Łodzią - dynamiczną, polską metropolią" - powiedziała Kopacz cytowana przez biuro prasowe Kancelarii Sejmu. Służyć temu będzie - czytamy w komunikacie - porozumienie, które zostanie podpisane w najbliższych dniach w Kantonie.

Marszałek Sejmu podkreśliła, że ważnym elementem współpracy inwestycyjnej mogą być wspólne projekty realizowane przez specjalne strefy ekonomiczne. Jako przykład podała współpracę Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ze specjalną strefą gospodarczą miasta Zhuhai. Przypomniała, że 14 działających w Polsce specjalnych stref ekonomicznych stanowi wielki potencjał dla realizacji wspólnych projektów gospodarczych.

Politycy rozmawiali też o perspektywach zwiększenia importu polskich urządzeń mechanicznych i elektrycznych, produktów chemicznych oraz surowców mineralnych. Jak zaznaczono w komunikacie, polskie przedsiębiorstwa są w stanie dostarczać priorytetowe dla Guangdongu produkty z branży informatycznej, tekstylnej czy przemysłu lekkiego.

Rozmowy dotyczyły też współpracy w dziedzinie inwestycji. Jak podkreślono w komunikacie, przedsiębiorstwa z Guangdongu mogłyby w szerszym zakresie korzystać z wiedzy i doświadczeń polskich przedsiębiorstw zajmujących się konstrukcją maszyn, przemysłem stoczniowym, samochodowym, metalurgicznym, jak również tych z branży turystycznej, ochrony środowiska czy z sektora energetycznego. Służyłoby to - czytamy - wzmocnieniu współpracy z prowincją Guangdong oraz przyczyniłoby się do stworzenia nowej przewagi konkurencyjnej.

Marszałek Sejmu zwróciła także uwagę na rolę, jaką może odgrywać cyklicznie odbywające się polsko-chińskie forum regionalne. Pierwsze Forum Regionalne Polska-Chiny odbyło się 22 kwietnia 2013 r. w Gdańsku, z udziałem ok. 200 reprezentantów z Chin i taką samą liczbą przedstawicieli z Polski. Rozmówcy marszałek Sejmu wyrazili duże zainteresowanie zorganizowaniem kolejnej edycji Forum właśnie w Kantonie.

W czasie spotkania poruszona została także kwestia współpracy akademickiej. Marszałek Sejmu wyraziła nadzieję, że starania Kantońskiego Uniwersytetu Języków Obcych i województwa zachodniopomorskiego o uruchomienie lektoratu języka polskiego zyskają poparcie władz prowincji.

Rozmawiano także na temat uruchomienia przez regionalne linie lotnicze bezpośredniego połączenia między Warszawą i Kantonem. Politycy zgodzili się, że ułatwienia komunikacyjne będą sprzyjać kontaktom i rozwojowi współpracy. "Wierzę, że dzięki aktywnemu wsparciu władz i wysiłkowi środowiska biznesu współpraca ta wejdzie na nową drogę rozwoju" - podsumowała marszałek Sejmu.

W Kantonie polska delegacja weźmie jeszcze udział w premierze pierwszego odcinka cyklu reportaży o Polsce „Another Way of Living in Poland”. Przedstawiciele polskiego parlamentu udadzą się także do Zhuhai, gdzie będą rozmawiać z Li Jia, sekretarzem Komitetu KPCh w mieście. Planowana jest także wizyta w specjalnej strefie ekonomicznej w Hingqin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane