Korea Płd.: gospodarka ma wrócić do stanu sprzed pandemii do połowy 2021 r.

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 27-01-2021, 11:29

Gospodarka Południowej Korei ma odnotować jedno z najmocniejszych odbić spośród głównych gospodarek świata. Ożywienie ma sięgnąć około 3 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Ten wschodnioazjatycki kraj całkiem dobrze radzi sobie z pandemią koronawirusa i związanym z nią kryzysem. Na tle konkurencji wypada zdecydowanie na plus, notując prawdopodobnie spadek PKB w 2020 r. na poziomie zaledwie 1 proc. co byłoby wartością najmniejszą wśród członków OECD. To zasługa zarówno relatywnie niskiej liczby infekcji Covid-19, szybkiego wprowadzenia ograniczeń opartych w dużej mierze nie na powszechnym lockdownie tylko na szybkich testach i śledzeniu kontaktów.

Dodatkowym wsparciem było zwiększenie wydatków rządowych, które ograniczyły negatywny wpływ spadku wydatków gospodarstw domowych i konsumenckich. W drugiej połowie roku doszedł do tego znaczący wzrost eksportu.

Bank Korei szacuje, że w 2021 r. gospodarka odnotuje wzrost rzędu 3 proc.

„Udało się zminimalizować straty gospodarcze z powodu Covid w zeszłym roku. Oczekuje się, że łączna stopa wzrostu w zeszłym i tym roku będzie najwyższa wśród krajów OECD – powiedział Moon Jae-in, prezydent Korei Południowej. Dodał, że z dużym prawdopodobieństwem można zakładać, że gospodarka powróci do stanu sprzed pandemii jeszcze w pierwszym półroczu 2021 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane