Czytasz dzięki

Korea Południowa: regulator sprawdzi prawie 12 tys. krajowych funduszy

opublikowano: 01-07-2020, 08:59

Fala spektakularnych strat poniesionych przez klientów krajowych funduszy, która nastąpiła po złagodzeniu kontroli, skłoniła regulatora z Korei Południowej do sprawdzenia działalności prawie 12 tys. działających w kraju funduszy prywatnych i hedgingowych.

Eun Sung-Soo, szef Komisji Usług Finansowych poinformował, że przez najbliższe trzy lata sprawdzi ona działalność 11.734 funduszy. Podczas zeznań w południowokoreańskim parlamencie zapowiedział, że jeśli będzie to konieczne, Komisja zwróci się o pomoc do innych agencji rządowych. Regulator zamierza także podwyższyć minimalną kwotę inwestycji w funduszach prywatnych z obecnych 100 mln wonów do 300 mln wonów (250 tys. USD).

Złagodzenie regulacji spowodowało, że branża funduszy prywatnych wzrosła ze 119 mld USD w 2013 roku do 346 mld USD na koniec 2019 roku. Jak działo się wielokrotnie w przeszłości na świecie, bolączką branży stała się sprzedaż przeciętnym inwestorom skomplikowanych instrumentów finansowych, których działania nie rozumieli w pełni, lub sprzedaż im instrumentów wysokiego ryzyka, z którego nie zdawali sobie sprawy. Skutkiem były poniesione przez nich pokaźne straty kiedy doszło do pogorszenia sytuacji rynkowej.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane