Kowal: Polska za rozszerzeniem UE także o kraje bałkańskie

(Tadeusz Stasiuk)
11-12-2006, 15:22

Polska popiera dalsze rozszerzenie UE, także o kraje bałkańskie - zadeklarował wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal.

Polska popiera dalsze rozszerzenie Unii Europejskiej, także o kraje bałkańskie - zadeklarował w poniedziałek w Warszawie wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal.

Wiceszef MSZ wziął udział w seminarium pt. "Rozszerzenie Unii Europejskiej na Bałkany - debata w nowych państwach członkowskich", organizowanym przez Instytut Spraw Publicznych.

"Na Unię patrzymy przede wszystkim jako na wspólnotę wartości, wspólnotę historii i doświadczeń. (...) Stąd niezmienne stanowisko Polski, że wszystkie kraje, które znajdują się w Europie, w kręgu kultury europejskiej, muszą mieć stworzoną i zapisywaną perspektywę przyszłego członkostwa w UE" - powiedział Kowal.

Wiceminister podkreślił, że Polska jeszcze zanim weszła do UE deklarowała, że "Unia powinna zostać otwarta na kolejne państwa". Jego zdaniem, włączenie regionu Bałkanów Zachodnich do UE służyć będzie wzmocnieniu całej Unii, "zwłaszcza w aspekcie bezpieczeństwa".

Tymczasem - zauważył Kowal - obecnie w części europejskiej klasy politycznej daje się zauważyć "zmęczenie rozszerzeniem". "To jest bardzo niepokojące zjawisko" - ocenił.

Według wiceministra, perspektywa członkostwa powinna być formułowana inaczej dla poszczególnych krajów bałkańskich, bo znajdują się one na różnym etapie zaawansowania reform społeczno- politycznych.

"Europejską perspektywę" Bałkanów Zachodnich potwierdził czerwcowy szczyt UE w Brukseli. Spośród krajów zachodnich Bałkanów Macedonia i Chorwacja mają status oficjalnych kandydatów do UE. Albania w czerwcu podpisała z UE porozumienie o stabilizacji i stowarzyszeniu. Bośnia i Hercegowina rozpoczęła w listopadzie ubiegłego roku oficjalne negocjacje stowarzyszeniowe z UE.

Na początku maja KE zawiesiła rozmowy o układzie stowarzyszeniowym z Serbią i Czarnogórą (jako podmiotami tworzącymi jedno państwo), które rozpoczęto w październiku 2005 roku. Unia uznała, że Belgrad nie wywiązuje się ze współpracy z haskim trybunałem ds. zbrodni w b. Jugosławii.

Jak powiedział w poniedziałek Kowal, Polska opowiada się za tym, aby nie wznawiać przez UE negocjacji o układzie o stowarzyszeniu z Serbią do czasu podjęcia przez Belgrad pełnej współpracy z haskim trybunałem.

W trakcie poniedziałkowego seminarium zostały również przedstawione wyniki badań m.in. z Czech i Łotwy na temat postaw społecznych wobec dalszego rozszerzania UE.

Jak powiedziała Dace Akule z instytutu Providius z Łotwy, choć Łotysze popierają rozszerzenie UE, to ten temat nie pojawia się zbyt często w publicznych dyskusjach. "Łotwa jako mały kraj prawdopodobnie ma mały wpływ na te istotne kwestie europejskie" - tłumaczyła tę sytuację Akule.

Według Davida Krala z czeskiego EUROPEUM - Institute for European Policy, Czesi "silnie popierają" dalsze rozszerzenie Unii. Szczególnie dużym poparciem cieszy się perspektywa członkostwa Chorwacji w UE. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Kowal: Polska za rozszerzeniem UE także o kraje bałkańskie