KPMG: Polska ma niski podatek dochodowy dla firm

Polska Agencja Prasowa SA
12-05-2005, 16:43

Polska ma jedną z najniższych stawek podatku dochodowego płaconego przez firmy, nie tylko wśród krajów OECD, ale również wśród krajów członkowskich UE - wynika z najnowszego raportu międzynarodowej firmy audytorsko-konsultingowej KPMG.

Polska ma jedną z najniższych stawek podatku dochodowego płaconego przez firmy, nie tylko wśród krajów OECD, ale również wśród krajów członkowskich UE - wynika z najnowszego raportu międzynarodowej firmy audytorsko-konsultingowej KPMG.

Według raportu KPMG, który otrzymała w czwartek PAP, Polska już drugi rok z rzędu plasuje się wśród państw o najniższych stawkach podatku dochodowego płaconego przez firmy.

Widoczne obniżanie stawki podatku dochodowego od osób prawnych w ostatnich latach było charakterystyczne nie tylko dla Polski, ale dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

"Polska, podobnie jak inne kraje regionu, znacznie obniżyła stawkę podatku dochodowego płaconego przez firmy" - uważa Andrzej Koliński partner w Spółce podatkowej KPMG.

W ciągu ostatniego roku 20 proc. badanych przez KPMG państw obniżyło stawki podatków od przedsiębiorstw. Najwięcej redukcji przeprowadzono w Europie.

Według raportu, średnia stawka podatku dochodowego dla firm w krajach OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) spadła z 29,7 proc. w 2004 roku do 26,49 proc., a w krajach Unii Europejskiej z 25,75 proc. w 2004 roku do 23,29 proc. W Polsce stawka CIT wynosi 19 proc.

Tegoroczny, już 12. raport podatkowy KPMG obejmuje 88 krajów, w tym 30 państw członkowskich OECD, większość państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państwa regionów Azji, Pacyfiku i Ameryki Łacińskiej.

Według raportu, 18 krajów (20 proc. badanych) obniżyło swoje stawki podatkowe, a tylko dwa je podniosły: Niemcy i Indie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / KPMG: Polska ma niski podatek dochodowy dla firm