KPMG: W 2005 r. więcej fuzji i przejęć w Polsce

Polska Agencja Prasowa SA
22-12-2005, 16:41

W 2005 roku nastąpił wyraźny wzrost aktywności na rynku fuzji i przejęć w Polsce, a wartość takich transakcji wyniosła ponad 9,4 mld USD - wynika z przesłanego w czwartek PAP raportu KPMG Corporate Finance.

W 2005 roku nastąpił wyraźny wzrost aktywności na rynku fuzji i przejęć w Polsce, a wartość takich transakcji wyniosła ponad 9,4 mld USD - wynika z przesłanego w czwartek PAP raportu KPMG Corporate Finance.

    Wartość transakcji wzrosła w porównaniu z 2004 rokiem, kiedy wyniosła 4 mld 459 mln USD, o 111 proc. Jednocześnie wzrosła liczba zawartych transakcji - ze 191 do 276 w tym roku.  KPMG podkreśla, że świadczy to o tym, iż osiągnięte wyniki nie są rezultatem pojedynczych większych transakcji, ale wielu transakcji o średniej wartości. Dodatkowo - biorąc pod uwagę zapowiedziane, a jeszcze nie zamknięte transakcje - łączna wartość transakcji na rynku polskim może przekroczyć 10 mld USD.

    Firma doradcza KPMG oceniła w raporcie światowy i polski rynek fuzji i przejęć w 2005 roku.

    Zdaniem cytowanego w raporcie partnera zarządzającego w KPMG Corporate Finance Krzysztofa Rozena, ożywienie rynku wynika nie tylko z przystąpienia Polski do UE.

    "W zakresie finansów zagrały: zdecydowana obniżka stóp procentowych w okresie od początku roku (o prawie 30 proc.) oraz znaczny wzrost giełdowych cen akcji, odzwierciedlony wzrostem indeksu WIG o ponad 25 proc. od początku 2005 roku" - powiedział Rozen.

    W rezultacie firmy nie miały problemów z pozyskaniem finansowania - z kredytów, sprzedaży obligacji czy emisji akcji.

    "Najważniejszym jednak czynnikiem wpływającym na tak znaczne ożywienie rynku w Polsce wydaje się jednak obserwowana wreszcie zmiana nastawienia przedsiębiorców do łączenia firm. Zrozumieli oni wreszcie, że większa firma może więcej. Zamiast bezczynnie czekać na atak ze strony innych inwestorów, zaczęli sami aktywnie szukać celów do przejęcia, by wzmocnić swoją pozycję rynkową, bądź przygotowywać się do negocjacji z potencjalnymstrategicznym partnerem, tak by sprzedać własną firmę jak najkorzystniej" - komentuje Krzysztof Rozen.

    Najważniejszą rolę w transakcjach odegrali inwestorzy polscy. W ciągu jedenastu miesięcy 2005 roku polskie firmy uczestniczyły po stronie kupującego w transakcjach o łącznej wartości 3 mld 228 mln USD. To prawie 35 proc. wartości wszystkich transakcji zawartych w tym czasie w Polsce oraz ponad 50 proc. wartości transakcji fuzji i przejęć.

    KPMG zwróciło uwagę, że fuzje i przejęcia są realizowane równomiernie we wszystkich sektorach, co świadczy o dojrzałości rynku.

    Polska była najbardziej aktywnym w br. krajem regionu pod względem wartości zawartych transakcji. W naszym kraju zainwestowano 9 mld 412 mln USD. To 25,3 proc. łącznej wartości wszystkich transakcji zawartych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W dalszej kolejności są: Czechy (23,9 proc. łącznej wartości w regionie) i Słowacja (12,1 proc.).

    Pod względem liczby zawartych transakcji przoduje, z prawie trzykrotną przewagą względem kolejnych krajów na liście, Polska z 276 transakcjami (29,2 proc. ogólnej liczby transakcji).

    Zdaniem Rozena, możliwe jest utrzymanie podobnych rezultatów w 2006 r., pod warunkiem korzystnego klimatu polityczno-gospodarczego.  Z kolei światowy rynek fuzji i przejęć już obecnie przewyższa dobre wyniki roku poprzedniego prawie o 19 proc.

    Raport KPMG Corporate Finance/Dealogic o fuzjach i przejęciach publikowany jest co pół roku. KPMG Corporate Finance oferuje globalnie usługi bankowości inwestycyjnej w zakresie fuzji i przejęć, wycen i organizowania finansowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KPMG: W 2005 r. więcej fuzji i przejęć w Polsce