KPP przeciw kontrolowaniu przez UKE umów operatorów

PAP
28-11-2008, 17:56

Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) nie zgadza się na to, aby Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) kontrolował umowy o tzw. dostępie, zawierane między operatorami telekomunikacyjnymi.

Zdaniem KPP, możliwość taką daje znowelizowana ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, którą zajmie się Senat.

"W artykule dotyczącym kontroli i postępowań pokontrolnych dopisano, że prezes UKE jest uprawniona do kontroli również realizacji umów o dostępie telekomunikacyjnym. Nie było to tematem konsultacji społecznych" - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej prezydent KPP Andrzej Malinowski.

Zdaniem Malinowskiego, zapis ten spowoduje, że prezes UKE może zażądać każdej umowy, niezależnie od tego, czy to jest operator o znaczącej pozycji, czy też nie.

"UKE może skontrolować takiego operatora, a następnie może wydać zalecenia pokontrolne dotyczące odpowiedniego dostosowania tej umowy, albo może nakazać zmianę tej umowy zgodnie z potrzebami rynku" - powiedział Malinowski. Dodał, że ten zapis będzie ograniczał swobodę działalności gospodarczej oraz zawieranie umów.

Przepisy polskiego Prawa telekomunikacyjnego zobowiązują wszystkich operatorów do prowadzenia negocjacji w sprawie zawarcia umowy o dostępie do infrastruktury telekomunikacyjnej na wniosek innej firmy z branży. Są to umowy o tzw. dostępie.

KPP przypomniała, że Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu orzekł w listopadzie br., że nakładając na publicznych operatorów sieci telekomunikacyjnych ogólny obowiązek negocjowania umów o tzw. dostępie, Polska złamała unijne prawo.

Malinowski poinformował, że w tej sprawie wysłał list do premiera Donalda Tuska, aby wpłynął on na zmianę tego zapisu.

Nowelizacja ustawy była rozpatrywana na posiedzeniu senackiej Komisji Gospodarki Narodowej. Teraz trafi pod obrady Senatu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Telekomunikacja / KPP przeciw kontrolowaniu przez UKE umów operatorów