Czytasz dzięki

Kraje UE pracują nad kompromisem w sprawie rozmieszczenia uchodźców

PA P
opublikowano: 20-07-2015, 16:05

Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE podejmą w poniedziałek w Brukseli kolejną próbę wypracowania kompromisu w sprawie przejęcia od Włoch i Grecji 40 tysięcy uchodźców. Dotychczasowe deklaracje państw unijnych nie wystarczają, by wypełnić to zobowiązanie.

"Zrobimy wszystko, co możliwe, by nie było rozczarowania" - powiedział luksemburski minister spraw zagranicznych i migracji Jean Asselborn, którego kraj pełni półroczne przewodnictwo w UE. Jak dodał, wiele krajów unijnych może jeszcze poprawić swoje propozycje dotyczące liczby uchodźców, których gotowe są przyjąć.

Na szczycie pod koniec czerwca przywódcy UE zobowiązali się do przejęcia od narażonych na presję migracyjną Włoch i Grecji 40 tysięcy imigrantów, potrzebujących międzynarodowej ochrony (głównie z Syrii i Erytrei), a także do przesiedlenia z obozów poza Unią 20 tysięcy uchodźców.

Odrzucono jednak wyliczenia dokonane przez Komisję Europejską, która chciała z góry narzucić, ilu uchodźców miałoby trafić do poszczególnych państw. Do końca lipca ministrowie spraw wewnętrznych mają uzgodnić, jak rozmieszczeni zostaną uchodźcy.

O ile udało się już ustalić sposób podzielenia 20 tysięcy osób, które mają zostać przesiedlone do UE bezpośrednio z obozów dla uchodźców w krajach trzecich, to wciąż nie ma porozumienia, jak podzielić 40 tysięcy imigrantów, których pozostałe państwa Unii mają przejąć od Włoch i Grecji.

Polska 9 lipca zaoferowała tysiąc miejsc dla potrzebujących międzynarodowej ochrony imigrantów, którzy docierają przez Morze Śródziemne do Włoch i Grecji, a także gotowość przyjęcia tysiąca osób w ramach unijnego programu przesiedlenia uchodźców z obozów spoza UE.

Oferta Polski jest niższa niż kontyngent, który w maju zaproponowała dla naszego kraju Komisja Europejska. Zdaniem Brukseli do Polski powinno trafić 2659 osób w ramach programu relokacji imigrantów z Włoch i Grecji oraz 962 uchodźców z obozów poza UE.

Swoich propozycji nie zgłosiły dotąd Hiszpania i Austria. Hiszpański minister Jorge Fernandez Diaz podkreślił przed spotkaniem, że w uzgodnieniach na temat relokacji i przesiedlenia uchodźców należy uwzględnić to, że Hiszpania również ma granicę z Afryką. "W ciągu minionych pięciu lat Hiszpania powstrzymała ponad 100 tysięcy nielegalnych imigrantów, którzy chcieli dostać się do UE" - wskazał. Jego zdaniem trzeba też wziąć pod uwagę poziom bezrobocia w tym kraju, jak również dużą liczbę imigrantów, którzy legalnie przebywają w Hiszpanii.

KE proponowała, by Hiszpanie przyjęli w sumie ponad 4200 uchodźców. Fernandez Diaz zapowiedział jednak, że oferta jego kraju będzie niższa.

Z kolei Austria zapowiedziała, że nie przejmie od Włoch i Grecji ani jednego imigranta, a gotowa będzie na przesiedlenie dodatkowych 400 uchodźców z obozów spoza UE. Według austriackiej minister Johanny Mikl-Leitner Austria już obecnie stała się "celem numer jeden", jeśli chodzi o napływ azylantów. "W przeliczeniu na liczbę mieszkańców mamy niemal dziesięć razy więcej wniosków o azyl niż Włochy i Grecja razem wzięte" - powiedziała dziennikarzom Mikl-Leitner. Jej zdaniem Włochy i Grecja nie wywiązują się obecnie ze swoich powinności w zakresie rejestracji i identyfikacji imigrantów.

Plany rozsyłania uchodźców po krajach UE to część nowej strategii polityki imigracyjnej, będącej odpowiedzią na rosnącą falę imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki oraz częste katastrofy statków szmuglujących imigrantów przez Morze Śródziemne.

Kraje południa UE od dawna apelowały do pozostałych o solidarność i wsparcie w rozwiązywaniu problemów imigracji. Według uzgodnionych planów, które mają być wdrażane przez dwa lata, Włosi będą mogli wysłać do innych państw Unii 24 tysiące imigrantów, a Grecy - 16 tysięcy. Chodzi tu o takie osoby, które rzeczywiście potrzebują międzynarodowej ochrony i mają szanse na uzyskanie azylu w UE, czyli o uciekinierów z ogarniętej konfliktem Syrii i z Erytrei.

Aby ułatwić te działania KE zamierza przeznaczyć na nie dodatkowo 240 mln euro, czyli 6 tys. euro na jednego uchodźcę. Na przesiedlenia z obozów dla uchodźców poza Unią Komisja przeznaczy 53 mln euro.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PA P

Polecane