Kraje Zatoki Perskiej porozumiały się ws. produkcji ropy

PAP
opublikowano: 26-11-2014, 21:18

Kraje Zatoki Perskiej porozumiały się ws. poziomu wydobycia ropy - poinformował w środę saudyjski minister ds. ropy naftowej Ali an-Naimi. W czwartek na szczycie OPEC ma zapaść decyzja o ewentualnym zmniejszeniu produkcji ropy w związku ze spadkiem jej cen.

"Rada Współpracy Zatoki Perskiej osiągnęła konsensus" w sprawie wydobycia ropy - powiedział w środę wieczorem, na dzień przed szczytem Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), saudyjski minister.

W skład Rady Współpracy Zatoki Perskiej wchodzą Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

"Głęboko wierzymy, że OPEC zaprezentuje (jutro) wspólne stanowisko" - dodał Naimi.

Jak napisał "Washington Post", przed szczytem kartelu, który odbędzie się w Wiedniu, oczywiste stały się głębokie podziały między członkami OPEC; jednym zależy na "podbiciu" spadających cen surowca poprzez zmniejszenie jego podaży, a innym na zachowaniu udziału w rynku i utrzymaniu produkcji na obecnym poziomie.

Naimi powiedział jednak w środę, że oczekuje, iż "rynek ropy w końcu sam się ustabilizuje", i nie skomentował braku porozumienia między producentami z kartelu i spoza niego.

"Złote lata OPEC może mieć już za sobą" - napisał "WP", komentując brak porozumienia między takimi krajami jak Wenezuela czy Meksyk i Arabia Saudyjska oraz Kuwejt.

We wtorek fiaskiem zakończyły się rozmowy między Arabią Saudyjską i Wenezuelą, członkami OPEC, a nienależącymi do kartelu Rosją i Meksykiem. Strony nie porozumiały się co do obniżenia wydobycia; zgodziły się jedynie, że spadki cen ropy są niepokojące - skomentował "Financial Times".

Cena surowca spadła od czerwca o 30 proc., co jest szczególnie dotkliwe dla gospodarek uzależnionych przede wszystkim od eksportu ropy, jak objęte sankcjami gospodarczymi Rosja i Iran.

Natychmiastowego zmniejszenia wydobycia ropy domaga się też Wenezuela, podczas gdy Saudyjczycy oznajmili nieoficjalnie, że mogą tolerować przez dłuższy czas cenę ropy na poziomie nawet 70 dol. za baryłkę - przypomina Reuters.

Najbliższy szczyt OPEC uważany jest za najważniejsze spotkanie kartelu od początku kryzysu finansowego - tak ze względu na rekordowe spadki cen surowca, jak i z powodu napięć między członkami organizacji.

Do obecnego przesycenia na rynku ropy doszło na skutek wysokiej produkcji gazu łupkowego w USA, większego od oczekiwań wydobycia w krajach OPEC oraz słabego popytu na ropę na całym świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane