Kredyt ze zwrotem odsetek zamiast dotacji

opublikowano: 13-02-2019, 22:00

Dzięki bezpłatnej gwarancji BGK mali i średni gracze dostaną lepsze warunki spłaty zadłużenia.

Unijne dofinansowanie to nie tylko granty. Warto, aby przedsiębiorcy zainteresowali się innymi instrumentami wspierającymi projekty związane z wdrażaniem wyników prac B+R.

— Początek roku to zazwyczaj chwila wytchnienia dla firm od dotacyjnych konkursów. Teraz eksperci oceniają wnioski o dofinansowanie, które przedsiębiorcy złożyli pod koniec ubiegłego roku. Przerwa w naborach nie dotyczy jednak wszystkich instrumentów wsparcia. MŚP mogą ubiegać się o kredyt ze zwrotem odsetek i zabezpieczeniem bezpłatną gwarancjąz programu Biznesmax. Za jego realizację odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) — mówi Karolina Banach, starszy konsultant w Crido.

Szymon Żółciński, partner w Crido, zwraca uwagę, że kredyt z refundacją odsetek to alternatywa dla pomocy publicznej udzielanej z programów operacyjnych.

— Daje on przedstawicielom biznesu wiele korzyści. Instrument BGK finansuje projekty inwestycyjne dotyczące wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych. Udzielana przez państwowy bank gwarancja zabezpiecza spłatę kredytu nieodnawialnego zaciągniętego w polskiej walucie. Uzyskanie wspomnianej gwarancji jest zdecydowanie szybsze w porównaniu z tradycyjnymi formami pomocy publicznej — ocenia Szymon Żółciński.

Firmy, które wezmą udział w programie Biznesmax, mogą liczyć na dodatkową korzyść. Chodzi o możliwość wystąpienia za pośrednictwem banku kredytującego do BGK o dotację unijną z programu Inteligentny Rozwój. Grant będzie stanowił dopłatę do oprocentowania kredytu objętego gwarancją. Co ważne, przedsiębiorca powinien spełnić przynajmniej jeden z kilkunastu kryteriów programu Biznesmax. Jednym z nich jest np. średnioroczny wzrost przychodów spółki o 15 proc. w ciągu ostatnich trzech lat. Nabór jest ciągły. Wnioski o dopłatę można składać do 30 listopada 2023 r., a maksymalna kwota gwarancji to 2,5 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy