Kreml naciska na producentów metali w sprawie cen

opublikowano: 16-03-2022, 19:46

Władze Rosji rozmawiają z krajowymi producentami metali na temat utrzymania przez pewien czas niższych cen niż rynkowe, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

Kreml zwrócił się do rosyjskich producentów stali, aluminium i niklu o utrzymanie niskich cen. Miałoby to wspomóc działania wspierające gospodarkę osłabianą przez międzynarodowe sankcje nałożone na kraj za napaść na Ukrainę. Władze chciałyby, aby producenci ograniczyli marże do 20-25 proc., twierdzą źródła Bloomberga.

Agencja zwraca uwagę, że propozycje Kremla wskazują na pojawienie się pilnej potrzeby działań w sytuacji coraz większych problemów rosyjskiej gospodarki wynikających z bezprecedensowych sankcji nałożonych na kraj.

Według informatorów Bloomberga, w przypadku zastosowania się do propozycji Kremla, najmocniej odczuje to branża stalowa, która już doświadczyła spadku cen o 15 proc. Agencja przypomina, że rosyjscy producenci stali mieli średnią marżę EBITDA w pobliżu 40 proc. w 2021 roku. W przypadku Norilsk Nickel wynosiła ona prawie 60 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane