Kremowa fortuna rodziny Ferrero

Słynny krem orzechowo-czekoladowy ma już 50 lat, a człowiek, który go stworzył, jest dziś jednym z najbogatszych ludzi świata

Kto ma największą fortunę we Włoszech? Pierwsza myśl jest błędna, bo nie chodzi o potentata telewizyjnego i polityka Silvia Berlusconiego. Pogrążonego w skandalach byłego premiera wyprzedza zresztą kilka biznesowych tuzów, w tym Leonardo del Vecchio, który sprzedaje m.in. okulary marki Ray-Ban i projektant mody Giorgio Armani. Na samym szczycie jest jednak człowiek, który dorobił się na nutelli. Michele Ferrero, rocznik 1925, właściciel koncernu Ferrero, ma majątek szacowany przez agencję Bloomberg na ponad 25 mld USD.

Zobacz więcej

MILIARDY W KREMIE: Michele Ferrero zmienił nazwę kremu produkowanego przez rodzinną firmę z Supercrema na Nutella. Nowa marka podbiła świat i pomogła włoskiemu koncernowi osiągnąć w zeszłym roku 13 mld USD przychodów. [FOT. ISTOCK]

Sędziwy „król słodyczy” posiada więc 28. fortunę świata. A wszystko zaczęło się pod koniec lat 50. poprzedniego wieku, gdy odziedziczył po ojcu i wuju firmę razem z przepisem na krem czekoladowo-orzechowy. Brązową masę zmodyfikował, ale przede wszystkim odpowiednio opakował, tworząc markę znaną dziś niemal tak dobrze jak Coca-Cola. Sprzedaż ruszyła w 1964 r., więc Nutelli stuknęła w tym roku pięćdziesiątka.

W zeszłym roku w 160 krajach skonsumowano około 365 mln kg tego kremu, a włoski koncern jest największym odbiorcą orzechów laskowych na świecie — kupuje 25 proc. całej produkcji. Nutella schodzi z taśm produkcyjnych w 11 zakładach na różnych kontynentach. Po przejęciu władzy w firmie i stworzeniu marki Nutella przebojowy Michele nie spoczął na laurach. W 1968 r. wprowadził na rynek czekoladę marki Kinder, a rok później pastylki marki Tic Tac. Ojciec słynnych smakołyków oddał już stery w koncernie. Do 2011 r. prezesem był syn Pietro, który zginął tragicznie podczas przejażdżki rowerem. Jego następcą został drugi syn — Giovanni.

Senior jest najbogatszym Włochem, jednym z najbogatszych Europejczyków, a w klasyfikacji branży spożywczej wyprzedzają go tylko spadkobiercy amerykańskiego konkurenta — minimalnie większe majątki mają Jacqueline Mars i Forrest Mars Jr. Koncern Mars produkuje m.in. batoniki marki Milky Way i Snickers, a także gumy do żucia Orbit.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu