Krótkotrwałe tąpnięcie kursu franka na rynkach azjatyckich

opublikowano: 11-02-2019, 06:36

W poniedziałek na początku handlu na rynkach azjatyckich frank szwajcarski zaczął spadać o prawie 1 proc. Bardzo niska płynność przez święto w Japonii spowodowała w mikroskali “flash crash”, którego rynek walutowy doświadczył na początku stycznia.

O 7:00 rano w Tokio frank szwajcarski osłabł w ciągu kilku minut z 1,0004 do 1,0096 za dolara. Był najsłabszy od listopada ubiegłego roku. Błyskawicznie odrobił jednak stratę, a następnie zaczął umacniać się o 0,2 proc. W efekcie zakres notowań w poniedziałek doszedł do prawie 110 pipsów i był nimale dwukrotnie większy niż średnia w tym roku, wynosząca 56 pipsów.

Notowania USD/CHF z niedzieli na poniedziałek
Zobacz więcej

Notowania USD/CHF z niedzieli na poniedziałek

Poniedziałkowy mini flash crash przypomniał inwestorom wydarzenia z 3 stycznia, kiedy japoński jen zaczął się niespodziewanie wyraźnie umacniać wobec innych walut, najmocniej, o prawie 8 proc., wobec australijskiego dolara. Wówczas również wpływ miała na to niska płynność spowodowana końcem obchodów księżycowego Nowego Roku.

Rodrigo Catril, strateg rynku walutowego w National Australia Bank w Sydney nie ma wątpliwości, że w poniedziałek frank słabł także z powodu niskiej płynności.

- Brak płynności to wspólny czynnik w tych wydarzeniach. Maklerzy i stratedzy muszą mieć teraz  na biurkach kalendarze z mocno podkreślonymi świętami w Japonii – powiedział.  

Nie wykluczył, że tąpnięcie notowań franka w poniedziałek rozpoczęło się od błędnego wprowadzenia danych, czego następstwem była kaskada zleceń komputerowych bazujących na algorytmach. 

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy