Kruszyński: Być może jeszcze w środę zażalenie ws. Gilowskiej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-07-2006, 12:38

Być może w środę obrońca Zyty Gilowskiej prof. Piotr Kruszyński złoży do Sądu Lustracyjnego zażalenie na decyzję I instancji, która odmówiła wszczęcia procesu b. wicepremier. We wtorek prawnik spotka się z Gilowską, która po spotkaniu ma się wypowiedzieć dla prasy.

Być może w środę obrońca Zyty Gilowskiej prof. Piotr Kruszyński złoży do Sądu Lustracyjnego zażalenie na decyzję I instancji, która odmówiła wszczęcia procesu b. wicepremier. We wtorek prawnik spotka się z Gilowską, która po spotkaniu ma się wypowiedzieć dla prasy.

Prof. Kruszyński w poniedziałek mówił PAP, że bezzwłocznie po spotkaniu ze swą klientką sporządzi zażalenie i złoży je prawdopodobnie w czwartek. We wtorek jednak powiedział, że może to nastąpić już w środę. Zapowiedział też, że w godzinach popołudniowych spotka się z Gilowską w Warszawie w swojej kancelarii. Reporter PAP widział we wtorek w Świdniku, jak około południa Gilowska odjechała sprzed swego domu.

Według Kruszyńskiego, około 18.00 Gilowska przed jego kancelarią prawną ma złożyć oświadczenie dla mediów, możliwe też, że odpowie na zadane jej pytania - na razie prawnik nie chciał tego przesądzać - przed rozmową ze swoją klientką na temat linii obrony.

"Wolę procedurę karną, z gwarancjami procesowymi i domniemaniem niewinności" - tak prof. Kruszyński odpowiedział na pytanie PAP, czy korzystniejsza dla Gilowskiej jest lustracja według obecnych zasad, przed Sądem Lustracyjnym i według procedury karnej, czy według nowych, nad którymi pracuje sejmowa komisja; mówi się tam o publikowaniu całych teczek lub list agentów i drodze do sądu, ale według procedury cywilnej, gdzie to lustrowany musiałby przedstawiać dowody swojego braku współpracy z SB.

"Jeszcze nie wiemy, jaka będzie nowa lustracja, trudno więc się do tego odnosić - pomysłów jest wiele. Na razie mamy wniosek w Sądzie Lustracyjnym i dotychczasową procedurę" - powiedział Kruszyński. Podtrzymał swą poniedziałkową wypowiedź, że w razie niepowodzenia zażalenia będzie wnosił o wszczęcie procesu Gilowskiej na zasadzie tzw. autolustracji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Kruszyński: Być może jeszcze w środę zażalenie ws. Gilowskiej