Kryptowalutowe zamieszanie

Adam Stańczak, Analityk DM BOŚ
opublikowano: 24-05-2021, 08:31

Giełdy gospodarek rozwiniętych mają za sobą ciekawy tydzień, w którym gracze zostali zmuszeni do odniesienia do zamieszania przelewającego się z egzotycznego segmentu rynku, jakim stale pozostają kryptowaluty.

Akos Stiller/Bloomberg

Mocne i solidarne tąpnięcia – a naprawdę krach, bo inaczej nie można nazwać 40-procentowych spadków najważniejszych kryptowalut – przesączył się na rynki akcji krótkim, ale dynamicznym wzrostem awersji do ryzyka. Swoje znaczenie miał sygnał z Chin, które kolejny raz wysłały ostrzeżenie o ograniczeniach wobec nowinki technologicznej, co nie mogło przejść bez echa na rynku spółek technologicznych. W istocie awersja do ryzyka objęła również rynki surowcowe i walutowe, ale z perspektywy końca tygodnia widać, iż całość zamieszania na większości rynków sprowadziła się do krótkiego uderzenia podaży i szybkiej kontry byków. W końcówce tygodnia rynek kryptowalut maszerował dalej na południe, a część popularnych nawet poprawiła dołki z połowy tygodnia. Giełdy akcji przeszły jednak nad kontynuacją zamieszania bez emocji, słusznie uznając, iż spadki w tym fragmencie nie niosą za sobą ryzyka systemowego.

Dla akcji znacznie ważniejsze są pytania o przyszłość wzrostu gospodarczego i politykę banków centralnych. Opublikowane protokoły z ostatniego posiedzenia FOMC wskazują, iż Fed nie ma zamiaru spieszyć się ze zmianami w polityce monetarnej prowadzonej przez amerykański bank centralny. Publikacja wpisała się zdobywające zwolenników przekonanie, iż strach przed inflacją może mieć miejsce w szczycie napięć inflacyjnych i jednocześnie w szczycie popandemicznego odbicia w USA. Inaczej mówiąc gracze mają prawo zacząć brać pod uwagę fakt, iż obserwowane ostatnio szacunki dynamiki amerykańskiego PKB na poziomie 10 procent - pomiar annualizowany, który do takich szacunków wydaje się idealny - są blisko szczytowych poziomów i w kolejnych tygodniach zaczną wskazywać na redukcję dynamiki wzrostu gospodarczego w przyszłych kwartałach. Zjawisko całkowicie zrozumiałe, gdy uwzględni się przyspieszenie związane z redukowaniem reżimu sanitarnego, które skokowo podnosiło odczyty z części segmentów gospodarki.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W takim kontekście gracze mają prawo zacząć zadawać pytania o to, ile z tego otwarcia zostało już uwzględnione w cenach i gdzie szukać schronienia, gdy rynek zacznie pozycjonować się pod bardziej standardową fazę wzrostu gospodarczego. Naturalnie narzucają się tu rynki, które w bliskim terminie mają szanse pożywić się analogicznym mechanizmem, jak USA w fazie otwierania gospodarki. Na plan pierwszy wybijają się rynki europejskie, które oglądane przez pryzmat opublikowanych właśnie wstępnych szacunków indeksów PMI dla usług mają przed sobą dynamiczne przyspieszenie konsumpcji. W efekcie gracze, którzy chcieliby założyć się o powtórzenie wiosennej hossy z Wall Street mogą w Europie szukać zakładu o analogiczny scenariusz. Naszym zdaniem ewentualne korekty w USA czy nawet relatywna słabość Wall Street wobec Europy będą raczej okazjami do zakupów pod kontynuację hossy na rynkach amerykańskich, niż powodami do zaniepokojenia. Niezależnie od zarysowanego układu perspektywy dla rynków akcji na rynkach rozwiniętych uznajemy za dobre i sprzyjające pozycjonowaniu się pod dalsze mniej lub bardziej skoordynowane wzrosty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane