Kryzys budżetowy może zmusić Bułgarię do zerwania umów z zachodnimi koncernami zbrojeniowymi

Polska Agencja Prasowa SA
11-10-2005, 17:47

Kryzys budżetowy najprawdopodobniej zmusi Bułgarię do rezygnacji z dwóch wiodących projektów modernizacji armii i zerwania umów z zachodnimi koncernami zbrojeniowymi - podały we wtorek pismo branżowe i portal Defense News.

Kryzys budżetowy najprawdopodobniej zmusi Bułgarię do rezygnacji z dwóch wiodących projektów modernizacji armii i zerwania umów z zachodnimi koncernami zbrojeniowymi - podały we wtorek pismo branżowe i portal Defense News.

    Defense News powołuje się na oświadczenie Ministra Obrony Bułgarii, Vesselina Bliznakova, który oświadczył 7 października, że uruchomiona już procedura przetargowa, mająca wyłonić ostatecznego zwycięzcę w programie budowy czterech korwet, została odłożona.

    Według Defense News była ona bardzo zaawansowana - bułgarski resort obrony miał zaakceptować do ostatecznych negocjacji francuską firmę Armaris proponującą fregaty za cenę ofertową około 1 mld euro. Innym oferentem była niemiecka firma Luerssen ze swoim projektem fregat typu MEKO.

    Drugim z projektów, na który przetarg zostanie najprawdopodobniej odwołany, będzie zakup 12-14 wielozadaniowych samolotów bojowych. Miały one stworzyć jednostkę, która mogłaby działać w ramach struktury operacyjnej NATO.

    Prace nad tym kontraktem nie znajdowały się w tak zaawansowanym stadium; w pierwszym etapie przetargu brali jeszcze udział wszyscy oferenci: brytyjsko-szwedzkie konsorcjum BAE Systems-Saab z JAS 39 Gripen, amerykańskie Lockheed Martin z F-16 C/D Block 50/52 i Boeing z F-18 C/D Hornet. Nie wybrano spółki do ostatecznych rozmów.

    Rząd bułgarski ostatnio zerwał umowę z rosyjską firmą RSK MIG na modernizację 20 samolotów Mig-21 do standardu Mig-21 Bison. Ostatecznie zmodernizowane zostało tylko 6 maszyn.

    Minister Bliznakov oświadczył prasie bułgarskiej i Defense News, iż "nie jest optymistą" co do terminu ewentualnego powrotu do negocjacji przetargowych.

    Mimo tego oświadczenia bułgarski rząd podtrzymał zamiar podpisania kontraktu z Eurocopter, firmą należącą do eurokoncernu obronnego EADS na zakup 18 nowych śmigłowców uzbrojonych AS323 Panther i AS352 Cougar.

    Rząd bułgarski miałby podpisać także kontrakt z włoską Alenia Aeronautica na zakup 8 nowych średnich samolotów transportowych Alenia C27 J Spartan. W obecnym roku armia bułgarska kupiła już 90 samochodów od firmy Daimler-Chrysler, na mocy zawartego w 2003 roku kontraktu opiewającego na zastąpienie 15 tys. starychsamochodów bułgarskiej armii do 2015 roku.

    Analitycy militarni zwracają jednak uwagę, że kontrakty te nie mają takiej wartości i są wtórne w stosunku do kontraktów na fregaty i samoloty wielozadaniowe.

    Bułgaria wstąpiła do Paktu Północnoatlantyckiego w 2003 roku.  Jedynym z najważniejszych celów operacyjnych NATO w tym kraju była modernizacja wybranego uzbrojenia, aby było ono kompatybilne ze standardami Sojuszu i pozwalało na współpracę przy wspólnych operacjach.

    Jak jednak powiedział Defense News minister Bliznakov, wszystkie środki bułgarskiego MON to tylko 2,6 proc. krajowego budżetu. Jest to jeden najniższych wskaźników Europie Środkowo-Wschodniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kryzys budżetowy może zmusić Bułgarię do zerwania umów z zachodnimi koncernami zbrojeniowymi