Czytasz dzięki

Księgowy to nie tylko pan od rachunków

opublikowano: 15-04-2013, 00:00

Trzy pytania do... Noela Tagoe, dyrektora ds. edukacji w CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants)

1 Jakie umiejętności są dziś najbardziej potrzebne osobom zajmującym się rachunkowością zarządczą?

Bardzo ważne jest odpowiednie rozumienie organizacji. W przeszłości księgowi skupiali się na tym co się dzieje wewnątrz firmy, podliczali rachunki do raportu i na tym kończyła się ich praca. Mówili głównie o finalnych zestawieniach i wynikach firmy. Dzisiaj muszą także szukać dziedzin, które pozwolą firmie osiągnąć lepsze wyniki. Wymaga to odpowiedzi na kilka pytań: gdzie dzisiaj zmierza firma, jak mają się do tej drogi jej wyniki, co robi konkurencja, czego oczekują klienci, które z kanałów sprzedaży przynoszą zyski? Na przykład: jednym z kanałów sprzedaży jest supermarket, więc księgowy powinien umieć określić, czy lepiej sprzedawać konkretny towar poprzez sklep czy przez internet. Czyli zaczyna pełnić także rolę doradcy. Poza tym coraz częściej musi też umieć wpływać w firmie na podejmowanie konkretnych decyzji. Gdy zatem firma ma konkretny plan na najbliższe lata, to księgowy musi nie tylko dostarczyć odpowiednie dane, ale także skonfrontować wizję z rzeczywistością i ewentualnie przedstawić inne możliwości. Przy czym musi brać pod uwagę także to, jak ta czy inna decyzja wpłynie na klientów i dostawców.

2 Czyli zestaw umiejętności niezbędnych księgowemu bardzo się zmienił?

Tak. Kiedyś dostarczaliśmy tylko liczby. Nie zapewnialiśmy niczego dostawcom, kontrahentom. A teraz to robimy. Wpłynął na to kryzys gospodarczy, który był porażką rządów i zarządzania ryzykiem. Kiedy tylko rozpoczęła się recesja, zarządzanie ryzykiem stało się głównym priorytetem w prowadzeniu działalności biznesowej. Nadal nie robimy wszystkiego, co powinniśmy,ale i tak zakres obowiązków księgowych znacznie w ostatnich latach wzrósł. Z reguły księgowi byli najbardziej zainteresowani przeszłością, mniej teraźniejszością, a najmniej przyszłością. Teraz musimy interesować się wszystkim po równo. Dzisiaj potrafimy skupić się także na pozafinansowych aspektach działania firmy, np. na produktywności i na tym, jaki wpływ na firmę ma pozyskiwanie utalentowanych pracowników. Księgowi wyszli ze swoich gabinetów i zaczęli rozmawiać z pracownikami, pytając o to, jak działają i co robią poszczególne działy. Właśnie ten model działania stoi za naszą nową certyfikacją zawodową — CGMA. Ten tytuł członkowski ma być narzędziem, które nada prawdziwie globalny charakter kwalifikacji w dziedzinie rachunkowości zarządczej i wzmocni jej rozpoznawalność na świecie.

3 Co bardziej wpłynęło na zmianę w podejściu do tego zawodu: chęć księgowych czy naciski biznesu?

Jedno i drugie. Ewolucja zawodu księgowego zaczęła się kilkanaście lat temu. W 1987 roku dwaj profesorowie z USA napisali książkę o wzlotach i upadkach rachunkowości zarządczej. Główny argument był bardzo prosty: wszystkie techniki, których używali księgowi w 1985 roku, były w użyciu od 1925 roku. Czyli minęło 60 lat, a księgowi wciąż robili to samo, chociaż przez ten czas wiele dookoła się zmieniło. Dzisiaj zmiany w zawodzie odbywają się samorzutnie, ale opierają się na rozmowach z organizacjami zawodowymi w co najmniej 15 krajach o tym, czego firmy oczekują od księgowych. Mówią, że, owszem, chcą, aby dostarczać im odpowiednie dane, ale także pomagać w uzyskiwaniu lepszych wyników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane