Kuchciński: lustracja majątkowa dla oczyszczenia państwa

opublikowano: 16-01-2007, 14:13

Rządowy projekt ma służyć dalszemu oczyszczaniu państwa oraz wprowadzeniu większej przejrzystości finansowej i odpowiedzialności polityków.

Według szefa klubu PiS Marka Kuchcińskiego, rządowy projekt zmian w przepisach dotyczących lustracji majątkowej, ma służyć dalszemu oczyszczaniu państwa oraz wprowadzeniu większej przejrzystości finansowej i odpowiedzialności polityków sprawujących funkcje publiczne.

Projektem ustawy o ograniczeniach związanych z pełnieniem funkcji publicznych zajmuje się we wtorek rząd.

Kuchciński powiedział na wtorkowej konferencji prasowej, że zmiany w przepisach mają być też "próbą przeciwdziałania wielu przykładom, które obserwowaliśmy na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat, gdzie niektórzy politycy, ludzie zajmujący się gospodarką w różny, nie zawsze czytelny i wyraźny sposób, bogacili się i chcieli ukryć majątki".

"Przepisywali majątki na członków rodzin, w tym dokonywali podziału majątku między małżonków i w ten sposób nie musieli w oświadczeniach majątkowych tych informacji o swoich majątkach przedkładać" - mówił Kuchciński.

Szef klubu PiS podkreślił, że projektowane są przepisy, które nałożą obowiązek przedstawiania oświadczeń majątkowych także współmałżonków polityków (również w przypadku rozdzielności majątkowej) i członków najbliższej rodziny. Jak dodał, politycy oraz ich rodziny będą również zobowiązani do podania źródeł pochodzenia swych majątków.

Wszystkie oświadczenia majątkowe mają być jawne, z wyjątkiem oświadczeń np. oficerów wywiadu.

Obowiązkowi lustracji majątkowej mają podlegać wszyscy funkcjonariusze państwowi - od prezydenta poczynając, a na prezesach spółek Skarbu Państwa, banków państwowych i Narodowego Funduszu Zdrowia, kończąc.

W projektowanej ustawie uwzględnione mają też być osoby pracujące w samorządzie terytorialnym (włącznie z dyrektorami jednostek organizacyjnych podległych tym samorządom) oraz parlamentarzyści, sędziowie, prokuratorzy, osoby na kierowniczych stanowiskach w policji i innych służbach mundurowych, a także funkcjonariusze służby dyplomatycznej.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane