KUKE: eksport wzrósł o 13,3 proc. w czerwcu, zwiększy się o 12,3 proc. w całym roku

ISBNews
opublikowano: 30-07-2015, 10:51

Eksport z Polski wzrósł o 13,3% r/r do 14,56 mld euro w czerwcu br. (wzrost o 3,1% m/m), wynika z szacunków Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Korporacja podwyższyła prognozę wzrostu eksportu na cały rok do 12,3% z oczekiwanych w ub. miesiącu 12,2%.

"Na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki w czerwcu oraz zapotrzebowania na usługi Korporacji w zakresie ochrony transakcji eksportowych szacujemy, że w czerwcu eksport z Polski wyniósł 14,564 mld euro. Był więc o 3,1% większy niż w maju i jednocześnie o 13,3% większy niż w czerwcu 2014 r. " - czytamy w komunikacie.

Liczony w złotych eksport wyniósł 60,585 mld, tj. o 5,1% więcej niż w maju i równocześnie o 13,9% więcej niż przed dwunastoma miesiącami.

"Czerwcowy wzrost obrotów nie jest zjawiskiem typowym. Poza pojedynczymi przypadkami (jak w roku 2013) dominuje w tym okresie stabilizacja lub wręcz korekta obrotów. Jest to związane z nieco słabszą aktywnością handlu w okresie letnim - więc i mniej intensywnym odnawianiem stanów magazynowych. Przed rokiem w czerwcu sprzedaż eksportowa uległa zmniejszeniu w stosunku do majowej o 0,2%" - czytamy dalej.

Według KUKE, na silny i nietypowy wzrost w roku bieżącym wskazują wyniki przemysłu i dane o obrotach handlu hurtowego. W konsekwencji roczna dynamika eksportu mogła okazać się istotnie wyższa od notowanej w maju. W miejsce 9,7% pojawi się w statystykach 13,3% - niewiele tylko mniejsze od rekordowych w tym roku 13,9% z marca.

Korporacja oczekuje, że w okresie czerwiec-sierpień 2015 r. eksport okaże się większy niż przed rokiem o 12,3% w euro, a w wymiarze złotowym - o 12%.

"Aktualne szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców oraz zmian w popycie na nasze towary w roku 2015 pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu do kwoty 176,6 mld euro co stanowić będzie wynik o 12,3% wyższy niż w roku 2014. W ujęciu złotowym eksport w roku bieżącym powinien zamknąć się kwotą 727,7 mld, co odpowiadać będzie wzrostowi o 10,6% w stosunku do wyników wypracowanych w roku 2014" - napisano w komunikacie.

Dalsze zwiększenie dynamiki eksportu opierać się będzie na postępującej poprawie koniunktury na rynku europejskim oraz w drugiej połowie roku na długo oczekiwanej normalizacji sytuacji u naszych wschodnich partnerów.

"Wspomniane czynniki jeszcze silniej oddziaływać będą w roku 2016 - ich wpływ będzie bowiem widoczny w statystykach wszystkich miesięcy. W związku z tym dynamika eksportu, mimo wyjątkowo wysokiej bazy z roku 2015, wciąż pozostawać będzie wysoka na poziomie 10,2% w statystykach prowadzonych w euro. Oznaczać to będzie wypracowanie sprzedaży zagranicznej sięgającej 194,7 mld euro. W statystykach złotowych eksport w roku 2016 prognozowany jest na 779,0 mld co oznaczać będzie wynik o 7,0% wyższy niż w roku 2015" - konkluduje KUKE.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane