Kurtyka: 10-letni koszt ewolucji sektora energetyczno-paliwowego to ok. 900 mld zł

  • PAP
opublikowano: 16-02-2021, 18:45

Wynikające z Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. 10-letnie koszty ewolucji sektora paliwowo-energetycznego są rzędu 900 mld zł - poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Jak dodał, są realne podstawy na mobilizację takich pieniędzy.

Michał Kurtyka
Michał Kurtyka
Marek Wiśniewski

Kurtyka przedstawił we wtorek senackim komisjom środowiska oraz gospodarki narodowej i innowacyjności informację na temat PEP 2040, przyjętej przez rząd na początku stycznia, ale wciąż nieopublikowanej.

Minister ocenił, że są realne podstawy, by zmobilizować takie pieniądze. Jak przypomniał, PEP nie opiera się wyłącznie na funduszach publicznych, tylko zakłada, że będzie mobilizować do inwestycji firmy i gospodarstwa domowe.

Kurtyka zaznaczył, że w obecnej dekadzie Polska będzie miała do dyspozycji ok. 260 mld zł z funduszy unijnych, które powinny wygenerować odpowiedni poziom inwestycji.

Jak wskazał, w ramach programu „Mój prąd”, dotacja w wysokości 5 tys. zł średnio generuje inwestycje w wysokości, 25 tys. zł. Kurtyka tłumaczył, że te 260 mld zł również powinny wygenerować znaczące inwestycje z mnożnikiem rzędu 4-5 w całym sektorze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane