Kuźnia Polska pomoże gigantowi stworzyć nowe silniki

opublikowano: 14-10-2022, 17:45
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Spółka giełdowego holdingu Mangata zdobyła wielomilionową umowę z Agco Power – jednym z największych producentów sprzętu rolniczego.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jak duże zamówienia i dla jak znaczącego odbiorcy dostarczy polska spółka

Choć z Polski nie wywodzi się wielu światowych producentów gotowych towarów, to dostawców komponentów u nas nie brakuje. Dostrzegło to Agco – wyceniany na amerykańskiej giełdzie na 8 mld USD, trzeci pod względem wielkości na świecie producent sprzętu rolniczego (traktorów, kombajnów itd. pod markami Fent, Valtra i Massey Ferguson).

Jego fińska spółka Agco Power zawarła umowę z Kuźnią Polską (z holdingu Mangata, wycenianego na GPW na ok. 0,5 mld zł). Firma znad Wisły dostarczy elementy kute do nowego projektu silników spełniających najbardziej wymagające normy emisji, które to znajdą się w najnowszych maszynach produkowanych przez globalny koncern. Produkcja seryjna rozpocznie się w 2023 r., a szacowane obroty w ciągu czterech lat wyniosą ok. 50-60 mln EUR (ok. 240-288 mln zł).

W skład grupy Mangata wchodzą firmy Kuźnia Polska, Masterform, MCS, Śrubena Unia i Zetkama. Za większość jej przychodów odpowiadają podzespoły i komponenty dla motoryzacji, a podobny udział mają elementy złączne oraz armatura i automatyka przemysłowa.

W pierwszym półroczu holding zwiększył zysk EBITDA do 88,8 mln zł (+43,8 proc. r/r), a netto do 53,1 mln zł (+61,1 proc.). Przychody wzrosły o prawie połowę, do 534,1 mln zł – to prawie tyle co w całym 2020 r. W maju firma sygnalizowała, że ma szansę uzyskać w 2022 r. 1 mld zł sprzedaży.

We wzroście w kolejnych latach pomogą inwestycje. CAPEX w tym roku ma wynieść 60-85 mln zł (w porównaniu do 54 mln zł w 2021 r.), z czego większość pochłonie zwiększenie mocy produkcyjnych.

Lepiej od oczekiwań:
Lepiej od oczekiwań:
Mangata Holding, którą kieruje Leszek Jurasz, zaskoczyła analityków w II kw. Jej zysk na każdym poziomie okazał się dwucyfrowo wyższy od konsensu ich prognoz wg PAP.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane