Kwieciński: Wzrost eksportu i inwestycji zagranicznych to efekt wejścia Polski do UE

opublikowano: 29-05-2007, 12:39

Wzrost polskiego eksportu oraz inwestycji zagranicznych to jeden z efektów wejścia Polski do Unii Europejskiej - uważa wiceminister rozwoju regionalnego Jerzy Kwieciński.

"Wraz z wejściem do Unii Europejskiej mamy nie tylko dostęp do otwartego rynku, ale przede wszystkim wzrost inwestycji zagranicznych z całego świata" - powiedział Kwieciński na wtorkowej konferencji prasowej.

Podkreślił, że wartość inwestycji zagranicznych w naszym kraju na poziomie 14-15 mld USD rocznie "silnie" wspiera wzrost gospodarczy. "To jest bardzo pozytywny efekt członkostwa Polski w UE" - dodał. Przypomniał, że podobny poziom inwestycji miała Hiszpania, kiedy przystępowała do Unii.

Kwieciński zwrócił uwagę, że konsekwencją członkostwa Polski w UE jest również wzrost eksportu do 4,5 proc. PKB. Szczególnie - jak podkreślił - dotyczy to sektora rolno-spożywczego.

Minister poinformował, że w perspektywie finansowej 2007-2013 średnioroczne dofinansowanie unijne Polski wyniesie 9 mld euro. "Jest to bardzo ważny napływ kapitału, który będzie +pchał+ naszą gospodarkę i może spowodować skok cywilizacyjny Polski" - podkreślił.

W latach 2007-2013 dofinansowanie unijne i krajowe Polski ma wynieść łącznie 110 mld euro. Wiceminister podkreślił, że pomoc unijna ma sprzyjać m.in. "podnoszeniu jakości życia w Polsce, innowacyjności gospodarki oraz jakości infrastruktury technicznej i społecznej".

Przypomniał, że Polska ma tylko 1000 km dróg ekspresowych i autostrad, podczas gdy Niemcy - 11 tys. km, Francja - 10 tys. km, a Hiszpania - 8 tys. km. Podkreślił, że w latach 2007-2013 rząd chce wybudować ponad 2 tys. autostrad i 3 tys. km dróg ekspresowych oraz zmodernizować ponad 1000 km już istniejących dróg.

Zdaniem Kwiecińskiego, najlepszy termin przystąpienia Polski do unii walutowej to 2012 r. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kwieciński: Wzrost eksportu i inwestycji zagranicznych to efekt wejścia Polski do UE