Czytasz dzięki

Lagarde: brak unijnego pakietu stymulacji wywoła negatywną reakcję rynków finansowych

opublikowano: 19-06-2020, 11:45

Szefowa EBC Christine Lagarde ostrzegła przywódców państw Unii Europejskiej, którzy w piątek rozmawiają w sprawie pakietu stymulacyjnego, że brak porozumienia w tej sprawie wywoła negatywną reakcję rynków finansowych.

Przywódcy państw UE rozpoczynają negocjacje w sprawie pakietu stymulacyjnego wartości 750 mld EUR, który ma pomóc wychodzić europejskim gospodarkom z kryzysu spowodowanego przez pandemię koronawirusa. Niemcy i Francja, które jako pierwsze wystąpiły z tą inicjatywą naciskają, aby rozmowy trwały najdłużej do następnego miesiąca. 

Zobacz więcej

Christine Lagarde

Bloomberg

Lagarde powiedziała przywódcom państw UE, że samo ogłoszenie przez Francję i Niemcy pomysłu unijnego pakietu obniżyło koszty finansowania prawie tak samo jak działania monetarne. Podkreśliła, że działania stymulacyjny muszą być szybkie, elastyczne i uwarunkowane przeprowadzeniem reform gospodarczych.

Lagarde ostrzegła, że spokój w ostatnim czasie na rynkach finansowych wynika częściowo z tego, że inwestorzy uwzględnili w cenach działania stymulacyjne państw. Ostrzegła, że jeśli członkowie UE nie zdołają porozumieć się w sprawie finansowania działań wspierających wychodzenie gospodarek z kryzysu, nastroje na rynkach finansowych zmienią się.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane