Lagarde: Chiny i Fed największymi zagrożeniami w 2016 r.

Transformacja gospodarcza w Chinach oraz normalizacja polityki pieniężnej w USA będą miały w 2016 r. największy wpływ na globalną gospodarkę, ocenia szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

Christine Lagarde
Zobacz więcej

Christine Lagarde

Bloomberg

W nowym roku globalny wzrost rozczaruje, a tempo ożywienia w poszczególnych krajach będzie nierówne, napisała Christine Lagarde w komentarzu opublikowanym w dzienniku Handelsblatt. Według niej średnioterminowe perspektywy gospodarki światowej pogorszyły się ze względu na niską produktywność, starzenie się społeczeństw oraz konsekwencje kryzysu finansowego.

Największe reperkusje w skali globalnej będą miały transformacja Chin w kierunku nowego modelu gospodarczego oraz normalizacja polityki pieniężnej w USA, zauważyła szefowa MFW. Zmiany w Chinach oznaczają mniej inwestycji w skali globalnej, a to przełoży się na niższy popyt na surowce i w konsekwencji stale niższe ceny na rynkach towarowych. Tymczasem wzrost stóp w USA może skutkować niewypłacalnościami przedsiębiorstw, które zaszkodzą bankom i finansom publicznym, zwłaszcza w krajach emerging markets, argumentowała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lagarde: Chiny i Fed największymi zagrożeniami w 2016 r.